Ulga termomodernizacyjna za ocieplenie budynku

Ulga termomodernizacyjna za ocieplenie budynku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Termomodernizacja kojarzy się głównie z wygodą i oszczędnością w użytkowaniu domu. Ale dobrze zaizolowany budynek to też ukłon w stronę ekologii – mniejsze zanieczyszczenie powietrza i element walki ze smogiem. Warto więc pomyśleć o ociepleniu swojego lokum, tym bardziej, że już w najbliższym rocznym rozliczeniu PIT można będzie odliczyć poniesione na ten cel wydatki

#RobertAzembski: Nie wszystko, co się zaplanuje chcąc zmodernizować i ocieplić swój dom, da się odpisać od podstawy opodatkowania #Termomodernizacja

Właściciele budynków często borykają się z problemem zbyt szybkiego wyziębiania się wnętrz zimą i przegrzewania latem. Wiąże się to na ogół z nieprawidłową lub za słabą izolacją ścian i dachu, czy nieszczelnymi oknami i skutkuje nadmiernym zużyciem energii na ogrzewanie. Dodatkowo przyczynia się do większego zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza gdy używa się pieców i kominków starszej generacji.

Dla kogo i kiedy ulga

Nie da się ukryć, że decydując się na poprawę termoizolacji budynku poniesie się niemałe koszty. Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie czasu, są to spore oszczędności, gdyż prawidłowe docieplenie budynku oznacza minimalizację strat ciepła.

Prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych w 2019 r. na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termoizolacją budynku mają wyłącznie osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych – wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, mających status budynków mieszkalnych, nawet jeśli zostały zbudowane pod wynajem.

Pod warunkiem, że termomodernizację przeprowadzą i rozliczą w okresie 3 kolejnych lat. Odliczyć można nawet 53 tys. złotych, lecz wszelkie koszty muszą być udokumentowane fakturami, wystawionymi wyłącznie przez podatników VAT nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Ulga nie dotyczy też domów w budowie. Odliczyć można jedynie wydatki poniesione na modernizację domów już postawionych.

Czytaj także: Zamiast ogniw na dachu, okno fotowoltaiczne

Nie wszystko taniej

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wiele wydatków. Jednak nie wszystkie. Zaakceptowane zostaną np. te poniesione na zakup wydajniejszego pieca, materiałów potrzebnych do budowy systemu wentylacji mechanicznej, na wymianę drzwi wejściowych i okien, czy ocieplenie ścian i stropu.

Odliczyć wolno także zakup i montaż kolektora słonecznego, ogniwa fotowoltaicznego lub pompy ciepła. Warto przy tym porządnie zaizolować dach wełną mineralną, jednak już nie skorzysta się z ulgi, jeśli ktoś zechce go pokryć nową dachówką. Od podstawy opodatkowania nie można odliczyć też zakupu i montażu żaluzji zewnętrznych, pomimo tego, że pozwalają one zatrzymać w domu więcej ciepła.

Audyt też z ulgą

Przepisy uwzględniają za to szereg badań i usług związanych z planowanym przedsięwzięciem termoizolacyjnym, takich jak wykonanie audytu energetycznego budynku, analizy termograficznej, dokumentacji projektowej, czy ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.

Jeśli ktoś nie zdąży w tym roku zacząć prac termomodernizacyjnych, to może odliczyć sobie koszty audytu oraz towarzyszących mu usług.

Nie wszystko, co się zaplanuje chcąc zmodernizować i ocieplić swój dom, da się odpisać od podstawy opodatkowania. Warto więc zapoznać się dokładnie z przepisami i upewnić, co w ramach ulgi okaże się tańsze, a co niestety, obciąży portfel inwestora w 100 procentach.

Źródło: aleBank.pl