UKNF oczekuje od GPW dalszych zmian w regulaminie rynku GlobalConnect; wątpliwości co do celowości projektu

UKNF oczekuje od GPW dalszych zmian w regulaminie rynku GlobalConnect; wątpliwości co do celowości projektu
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ma wątpliwości co do celowości projektu tworzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych rynku GlobalConnect, na którym będą notowane akcje spółek zagranicznych – poinformował wiceprzewodniczący KNF Rafał Mikusiński.

„Nie jesteśmy zadowoleni z regulaminu, chcielibyśmy jeszcze trochę elementów poprawić. Pytanie, czy giełda zrobi to, co my chcemy” – powiedział Rafał Mikusiński, pytany, kiedy może zakończyć się procedura zatwierdzania regulacji rynku GlobalConnect.

Czytaj także: GPW: 161,25 mln zł zysku netto w 2021 r.; spółka przedstawiła plany na ten rok >>>

„Czasami Giełda przez to, że jest spółką notowaną ma swoje cele biznesowe, a nam zależy tylko na tym, żeby to było pewnie i bezpiecznie zorganizowane. Często nam się te cele rozchodzą. To nie jest łatwa sprawa, zastanawiam się, czy gdyby giełda była spółką niepubliczną, to też by się tym projektem zajęła. Nie znaczy to, że chcemy +zabijać+ ten projekt, bo zawsze coś, co zachęca inwestorów do wejścia na rynek jest pozytywne, pytanie tylko jak to zrobić” – dodał.

Rynek GlobalConnect

Rynek GlobalConnect, na którym będą notowane duże spółki europejskie i amerykańskie, miał zostać uruchomiony na przełomie 2021 i 2022 roku. Członek zarządu GPW Izabela Olszewska oceniała kilka miesięcy temu, że od strony operacyjnej GPW jest już przygotowana, ale pozostały kwestie zatwierdzenia regulaminu rynku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Mówiła wtedy, że co prawda regulamin nie podlega zatwierdzeniu przez KNF, ale bez tego rynek nie rozpocznie działalności, a wszystkie wskazówki i uwagi Komisji są rozpatrywane. GPW deklarowała, że będzie je odpowiednio uwzględniać w regulaminie.

Źródło: PAP BIZNES