UKNF: obecnie nie ma podstaw do odstąpienia od wyższego bufora przy badaniu zdolności kredytowej

UKNF: obecnie nie ma podstaw do odstąpienia od wyższego bufora przy badaniu zdolności kredytowej
Fot. stock.adobe.com/Tupungato
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obecnie nie ma podstaw do odstąpienia od wyższego bufora przy badaniu zdolności kredytowej, napisało w odpowiedzi na zapytanie poselskie Ministerstwo Finansów, powołując się na wyjaśnienia uzyskane w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

W odpowiedzi UKNF przekazał, że 'temat bufora na wzrost stopy procentowej stosowanego przez banki w procesie oceny zdolności kredytowej jest przedmiotem wewnętrznych prac w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego’. Jednoczenie UKNF wskazał, że 'obecne warunki gospodarcze i rynkowe nie dają podstaw do odstąpienia od zalecenia dotyczącego rekomendowanego poziomu bufora. Pomimo gwałtownego wzrostu stóp procentowych w ciągu ostatniego roku, niepewność w tym obszarze pozostaje nadal na wysokim poziomie’. UKNF wskazał, że 'bufor na wzrost stopy procentowej jest narzędziem służącym zapobieganiu podejmowania nadmiernego ryzyka kredytowego na portfelach kredytów zabezpieczonych hipotecznie. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie wysokiej jakości portfela, odpornego na zmiany poziomu stóp procentowych'” – napisał resort finansów, przytaczając wyjaśnienia uzyskane w UKNF.

Zalecenia UKNF

„(…) 24 lutego 2022 r. UKNF zalecił bankom, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej przyjmowana minimalna zmiana poziomu stóp procentowych wynosiła co najmniej 500 punktów bazowych. Zalecenie to było więc zgodne z Rekomendacją S i miało na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki w związku z rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców, a UKNF przypomniał bankom o konieczności stosowania ostrożnego podejścia przy stosowaniu Rekomendacji S. Od czasu wydania tego zalecenia pojawiły się i rozwinęły nowe istotne czynniki ryzyka, zaś sytuacja rynkowa nie zmieniła się na tyle, aby można było uznać za uzasadnione odstąpienie przez banki od zwiększonej ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców hipotecznych” – dodano.

Czytaj także: 2023 rokiem odbudowy zdolności kredytowej?

Wcześniej bufor zalecany przez KNF na zmianę stóp był wyznaczony na poziomie o połowę niższym.

Na początku listopada przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski powiedział, że widzi pole do dyskusji w sprawie wysokości bufora dla kredytów o stałej stopie procentowej. 

Źródło: PAP BIZNES