UKNF: banki muszą nadal zachować zwiększoną ostrożność przy ocenie zdolności kredytowej

UKNF: banki muszą nadal zachować zwiększoną ostrożność przy ocenie zdolności kredytowej
Fot. stock.adobe.com/Rawpixel.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaleca bankom dalsze zachowanie zwiększonej ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców hipotecznych ze względu na nowe, istotne czynniki ryzyka, które pojawiły się na rynku.

W lutym 2022 r. nadzór zalecił bankom, aby w procesie oceny zdolności kredytowej klientów przyjmowana minimalna zmiana poziomu stóp procentowych wynosiła co najmniej 500 punktów bazowych. Wcześniej bufor ten był wyznaczony na poziomie o połowę niższym.

Czytaj także: BIK: we wrześniu banki udzieliły najmniej kredytów mieszkaniowych od ponad 12 lat>>>

Ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego

Urząd podawał, że zalecenie to było zgodne z obowiązującą Rekomendacją S i miało na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki w związku z rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców.

Od czasu wydania tego zalecenia pojawiły się i rozwinęły nowe, istotne czynniki ryzyka, zaś sytuacja rynkowa nie zmieniła się na tyle, aby można było uznać za uzasadnione odstąpienie przez banki od zwiększonej ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców hipotecznych.

– poinformowało biuro prasowe KNF.

Czytaj także: Rekomendacja KNF i marzenia Polaków o posiadaniu własnego „M” >>>

„UKNF stale monitoruje ryzyko związane z udzielaniem mieszkaniowych kredytów hipotecznych, kształtując parametry polityki nadzorczej tak, aby zapewniały one zachowanie stabilności i bezpieczeństwa polskiego sektora finansowego” – dodało.

Celem UKNF zapewnienie stabilności sektora bankowego

Urząd poinformował, że jego celem nie jest sterowanie popytem i podażą na rynku kredytów mieszkaniowych, lecz zapewnienie stabilności sektora.

„Banki samodzielnie, w ramach swoich procesów zarządzania ryzykiem, powinny podejmować działania zgodne z regułami ostrożnego i stabilnego zarządzania, przyjmując odpowiedni bufor potencjalnych zmian stóp procentowych” – podał nadzorca.

Czytaj także: Nieco łatwiej o kredyt: zdolność kredytowa w górę po raz pierwszy od sześciu miesięcy >>>

Według danych BIK w okresie ośmiu pierwszych miesięcy 2022 roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 36,0 proc., a w ujęciu liczbowym spadła o 40,8 proc. W samym sierpniu wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 69,3 proc. rdr, a w ujęciu liczbowym spadła o 68,8 proc. rdr. 

Źródło: PAP BIZNES