UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji

UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji
Fot. stock.adobe.com/M-SUR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT, a około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego zostanie zamrożona - ogłosił w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę na konferencji prasowej, że UE „rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji”.

Podał, że pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek.

„Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych” – powiedział Borrell.

Czytaj także: Niemcy wszystkim rosyjskim bankom wyłączą system SWIFT >>>

Borrell dodał, że UE zdecydowała się przyjąć pakiet środków, które „realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy”.

Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT.

– oświadczył.

„Od dawna o tym rozmawiamy, prasa pytała o to od wielu dni. Mówiliśmy o tym w czasie Rady Europejskiej, wówczas nie uzyskaliśmy konsensusu, ale kontynuowaliśmy prace, wszystkie opcje były otwarte. Rozmawialiśmy ze wszystkimi państwami, bo tego typu działania trzeba podejmować w koordynacji z innymi państwami. Nie można wprowadzać takich ograniczeń samotnie. W tym momencie zapadła decyzja, aby pewną grupę rosyjskich banków wykluczyć z systemu SWIFT” – mówił.

Czytaj także: Szefowa KE o odcięciu Rosji od SWIFT i sparaliżowaniu aktywów rosyjskiego banku centralnego >>>

Zapowiedział też podjęcie innych działań, „które sparaliżują działanie rosyjskiego banku centralnego”.

Około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożonych.

– wskazał.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Ocenił, że będzie to miało „bardzo poważny wpływ na system finansowy w Rosji”.

Zaznaczył, że jest to robione w koordynacji z partnerami z całego świata.

Rosja będzie musiała zapłacić bardzo wysoką cenę za inwazję na Ukrainę.

– podkreślił.

UE chce zablokować środki i majątek elity putinowskiej

Poinformował, że UE „chce także zablokować środki i majątek elity putinowskiej, osób, które korzystają na funkcjonowaniu tego reżimu”.

Przypomniał także, że podjęta została decyzja o zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich.

„Tak więc żaden rosyjski samolot nie będzie mógł lądować ani startować z terytorium Unii Europejskiej” – powiedział.

Bank Millennium: wyłączenia niektórych banków ze SWIFT i zamrożenie aktywów banku centralnego znacząco wpłyną na gospodarkę Rosji

Propozycja wyłączenia niektórych banków z systemu SWIFT i zamrożenie aktywów banku centralnego znacząco wpłyną na gospodarkę Rosji – oceniają ekonomiści Banku Millennium. Realizacja unijnych planów będzie destabilizowała system finansowy Rosji, utrudni pozyskanie kapitału i wymianę handlową, będzie stanowić zachętę do wycofania się zagranicznych firm z rynku i będzie przyczyniała się do izolacji rosyjskiej gospodarki.

Propozycja wyłączenia niektórych banków z systemu SWIFT i zamrożenie aktywów banku centralnego znacząco wpłyną na gospodarkę Rosji.

„Warto zaznaczyć, że w 2012 r. podobne sankcje zostały nałożone na Iran, aby ograniczyć możliwości finansowania programu nuklearnego, co spowodowało spadek o połowę eksportu ropy naftowej i silne zmniejszenie się wymiany handlowej innych towarów i usług. Realizacja unijnych planów będzie destabilizowała system finansowy Rosji, utrudni pozyskanie kapitału i wymianę handlową, będzie stanowić zachętę do wycofania się zagranicznych firm z rynku i będzie przyczyniała się do izolacji rosyjskiej gospodarki” – napisano w porannym raporcie Millennium.

„Ze względu na bezprecedensową od 30 lat skalę agresji militarnej w Europie działania te są konieczne i warte poniesienia nieuniknionych kosztów, związanych z negatywnym wpływem sankcji na globalne rynki w tym surowcowe, a także na przedsiębiorstwa zachodnie działające w Rosji oraz brak realizacji zobowiązań przez banki rosyjskie, w tym bank centralny. Niemniej w takich warunkach gospodarka Rosji będzie kierowała się w kierunku silnej recesji, co zwiększa szanse na deeskalację działań militarnych i wycofanie się wojsk z terytorium Ukrainy” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES