UE po raz pierwszy w historii sfinansuje zakup i dostawę broni do zaatakowanego kraju

UE po raz pierwszy w historii sfinansuje zakup i dostawę broni do zaatakowanego kraju
Fot. stock.adobe.com/MasterSergeant
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju - powiedziała w niedzielę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając szereg kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

„Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów” – wyjaśniła szefowa KE.

Czytamy także: UE zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów >>>

„Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie” – dodała.

Sankcje obejmą rosyjskich oligarchów

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju.

– oceniła von der Leyen.

Źródło: PAP BIZNES