Tylko 8 proc. polskich firm odpornych na cyberprzestępczość. Reszta liczy na szczęście

Tylko 8 proc. polskich firm odpornych na cyberprzestępczość. Reszta liczy na szczęście
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jedynie 8% polskich firm jest dojrzała pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego, wynika z raportu firmy doradczej PwC "Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępczością liczą na szczęście". W ubiegłym roku w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44% polskich przedsiębiorstw, a 62% odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu.

#PwC: jedynie 8% polskich firm jest dojrzała pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego #cyberbezpieczeństwo #firmy #internet

– Cyberzagrożenia to nie tylko problem IT, ale poważne ryzyko biznesowe. Prezesi z prawie wszystkich regionów świata zaliczają je do 5 najważniejszych ryzyk dla swojej firmy. Tylko w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej obszar ten wciąż nie stanowi priorytetu. Również w Polsce często obserwujemy cyber-ruletkę, liczenie na szczęście i fałszywe przekonanie, że firma jest dobrze zabezpieczona. Tymczasem, jak od 5 lat pokazują wyniki naszego badania, mamy sporo do nadrobienia – powiedział partner w PwC, lider usług cyberbezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Piotr Urban podczas konferencji prasowej.

Indeks Cyberbezpieczeństwa

Indeks Cyberbezpieczeństwa, stworzony przez PwC na podstawie badania ponad 100 polskich firm, wskazuje, że tylko 8% z nich jest w pełni dojrzała pod względem odporności na cyberzagrożenia, to znaczy posiada odpowiednie narzędzia i systemy zabezpieczeń (wdrożone SIEM, Anty APT, IPS/IDS, SOC), dedykowany zespół ds. cyberbezpieczeństwa, a budżet na bezpieczeństwo stanowi co najmniej 10% wartości całego budżetu IT. Kolejnych 7% przedsiębiorstw eksperci PwC uznają za średnio dojrzałe, podano w raporcie.

Mało środków na cyberbezpieczeństwo

– Coraz trudniej nadążyć za rozwojem technologii, która z jednej strony wspiera efektywność biznesu, ułatwia pracę i przyczynia się do większej integracji przedsiębiorstw, konsumentów i międzynarodowych rynków. Z drugiej strony jednak, otwiera wrota do świata biznesu dla osób o nieuczciwych zamiarach, stając się źródłem istotnych strat, zarówno finansowych, jak też związanych z reputacją. Polskie firmy przeznaczają na cyberbezpieczeństwo średnio zaledwie 3% swojego całkowitego budżetu IT, a to zdecydowanie za mało, by można było zbudować skuteczną obronę – dodał wicedyrektor w zespole ds. cyberbezpieczeństwa w PwC Tomasz Sawiak.

Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że w 2017 r. 65% firm w Polsce wykryło incydenty związane z bezpieczeństwem. Ich najczęstszym źródłem niezmiennie aktualni pracownicy (33%), hakerzy (28%) oraz byli pracownicy (13%). Skutki cyberataków dla polskich przedsiębiorców były dotkliwe. 44% z nich deklaruje, że w wyniku zaistniałych incydentów poniosło straty finansowe. Odsetek ten jest prawdopodobnie jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 62% firm odnotowało zakłócenia i przerwy w funkcjonowaniu, w tym 26% takie, które trwały więcej niż jeden dzień roboczy.

W 21% przypadków systemy zostały zainfekowane ransomware, 20% incydentów skończyło się utratą lub uszkodzeniem danych, 11% kradzieżą własności intelektualnej, a 10% wyciekiem danych o klientach.

– Przestoje będące wynikiem cyberincydentu szczególnie dotkliwe mogą być dla firm produkcyjnych, gdzie straty z tym związane bardzo łatwo przełożyć na wymiar finansowy. Obszar produkcji jest szczególnie podatny na ataki ze względu na zamknięty charakter systemów sterowania, klasy SCADA czy DCS, wykorzystujących przestarzałe technologie informatyczne. Łączenie ich z systemami informacji zarządczej lub ERP otwiera je na współczesne cyberataki. Tym większe znaczenie ma zapewnienie właściwej ochrony systemom sterowania i nadzoru. Nieświadomość związaną z zagrożeniem i jego skutkami pokazuje także fakt, że jedynie co dziesiąta firma w Polsce posiada polisę ubezpieczeniową od ryzyk związanych z cyberbezpieczeństwem – wskazał wicedyrektor w zespole ds. cyberbezpieczeństwa w PwC Patryk Gęborys.

20% dużych i średnich firm nie posiada żadnego specjalisty od cyberbezpieczeństwa

Z badania PwC wynika także, że 20% dużych i średnich firm w Polsce nie posiada żadnego specjalisty od cyberbezpieczeństwa, a 46% nie stworzyła procedur reakcji na incydenty.

Z raportu PwC wynika, że w kolejnych latach priorytetem inwestycyjnym dla firm będzie wdrożenie nowych technologii w organizacjach, takich jak Internet Rzeczy (62%), sztuczna inteligencja (53%) i robotyka (44%). Tymczasem zapytani o priorytety bezpieczeństwa, respondenci wskazują przede wszystkim na zagadnienia związane z bieżącą ochroną i wykonywaniem swoich obowiązków. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszy się działanie ukierunkowane na zapewnienie spójności między procesami technologicznymi, a bezpieczeństwem funkcji organizacji. Tym samym można stwierdzić, iż cyberbezpieczeństwo w polskiej firmie nie jest elementem integralnym w procesie wdrażania technologii.

Raport powstał na podstawie badania w którym wzięło udział 127 polskich ekspertów zajmujących się IT i bezpieczeństwem informacji. Badanie zostało przeprowadzone jesienią 2017 roku metodą ankiety online.Wśród przebadanych spółek 24% stanowią małe, 35% średnie, a 41% duże przedsiębiorstwa.

Źródło: ISBnews