Tylko 3 proc. Polaków zabierze na narty wyłącznie kartę EKUZ

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Złamania, skręcenia, stłuczenia to tylko niektóre z przykrych sytuacji, które mogą nam się przytrafić podczas zimowego szaleństwa. Dlatego posiadanie ubezpieczenia turystycznego to podstawa dla większości Polaków, którzy decydują się na zimowy wyjazd. Z badania zrealizowanego na zlecenie Gothaer TU S.A. wynika, że kupujący polisę zwracają przede wszystkim uwagę na zakres ubezpieczenie kosztów leczenia, cenę oraz sumę ubezpieczenia. Natomiast zaledwie 3 proc. respondentów uważa, że na wyjeździe zimowym wystarczające jest posiadanie karty EKUZ.

Wyjazd zimowy to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność za nasze zdrowie, sprzęt, który używamy czy osoby, które razem z nami korzystają ze stoku. Musimy to wszystko uwzględnić planując ferie i odpowiednio się zabezpieczyć. Ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie sprzętu to najważniejsze elementy oferty, z którymi powinni zapoznać się amatorzy sportów zimowych – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. 

Polacy świadomi ograniczeń karty EKUZ

Szacuje się, że polskich narciarzy i snowboardzistów jest już blisko 2 mln. Coraz chętniej odwiedzamy zagraniczne kurorty. Prym wiodą Alpy. W sezonie 2013/2014 góry te odwiedziło ponad 300 tys. polskich turystów, z czego większość wybrała Austrię1.

Czy w tym roku polscy narciarze – oprócz sprzętu – spakują również ubezpieczenie?

Planując wyjazd zimowy w Europie warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak Polacy są świadomi jej ograniczeń. Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Gothaer TU S.A., zaledwie 3 proc. wyjeżdżających twierdzi, że na wyjeździe zimowym wystarczy karta EKUZ. Co prawda w krajach Unii Europejskiej oraz m.in. w Norwegii i Szwajcarii obowiązuje prawo do darmowego korzystania ze świadczeń medycznych, zagwarantowane przepisami w EKUZ. Karta jednak nie uwzględnia kosztów ratownictwa na stoku, transportu helikopterem do szpitala czy transportu do Polski po wypadku. Za wszystkie takie usługi będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Na podstawie karty EKUZ nie mamy także możliwości ubiegania się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Taką gwarancję daje nam wyłączenie wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Kluczowe pokrycie kosztów leczenia

Decydując się na wybór konkretnej oferty ubezpieczenia turystycznego warto uwzględnić kilka kluczowych elementów. Dla wyjeżdżających najbardziej istotne jest ubezpieczenie kosztów leczenia, cena samej polisy oraz suma ubezpieczenia – taką odpowiedź w badaniu Gothaer wskazał co drugi respondent (odpowiednio 55 proc., 54 proc. i 50 proc.). – Warto również wiedzieć, że wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu obliczana jest procentowo od sumy ubezpieczenia. Przykładowo za złamanie ręki, przy którym średni uszczerbek na zdrowiu wynosi ok. 5 proc., możemy otrzymać nawet 1000  zł, jeśli zabezpieczymy się w polisie na 20 tys. zł – wskazuje Anna Materny. Obok obiektywnych przesłanek takich jak suma ubezpieczenia kosztów leczenia czy cena, wykupując polisę turystyczną na wyjazd zimowy, Polacy kierują się również opinią znajomych. Jest ona ważna dla 28 proc. wyjeżdżających.  

Istotne dodatki do polisy

Dla co piątej osoby, która planuje szusowanie na stoku, istotne są dodatkowe zabezpieczenia. I tak, możliwość ubezpieczenia sprzętu sportowego, który jest podstawą udanego urlopu jest kluczowa dla 18 proc. respondentów. Niestety przypadki kradzieży na stokach wcale nie należą do rzadkości, podobnie jak uszkodzenia sprzętu w wyniku wypadku.

Zabezpieczenie w postaci polisy pomoże zatem zrekompensować poniesione straty, a te w przypadku markowego ekwipunku mogą być naprawdę dotkliwe. Badani wskazywali również, że ważne jest dla nich ubezpieczenie bagażu (17 proc.), usługi Assistance (16 proc.) oraz OC w życiu prywatnym (14 proc.). To ostatnie jest o tyle istotne, że jako jedyne chroni nie tyle samego ubezpieczonego przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, ale jest zabezpieczeniem, gdy wyrządzimy krzywdę innym osobom. Taka polisa pokryje koszty hospitalizacji, naprawy uszkodzonego mienia czy zniszczonego sprzętu sportowego osoby trzeciej.

Polisa turystyczna to, biorąc pod uwagę koszty ewentualnego leczenia, niewielki wydatek, który gwarantuje nam komfort na wyjeździe. Każdemu z nas zależy na tym, by bez obaw wybierać się na stok razem z rodziną czy znajomymi, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto wybrać optymalną dla siebie ofertę – podsumowuje Anna Materny.

Metodologia badania:

Badanie na zlecenie Gothaer TU S.A. zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej próbie 292 Polaków planujących wyjazd zimowy w sezonie 2015/2016. Badanie zrealizowano w grudniu 2015 roku.

Źródło: Grupa Gothaer

(1) Za: http://nanarty.sport.pl/narty/1,110283,17229271,Polacy_podbijaja_Alpy.html