Tydzień dla Mario Draghi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Spokojny poniedziałek to tylko zasłona dymna przed burzliwym tygodniem, w którym główną rolę ma do odegrania Europejski Bank Centralny. W czwartek EBC ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i wyda komunikat. Ważne będą deklaracje szefa EBC, Mario Draghi, które padną podczas konferencji prasowej. Czwartek zapowiada się emocjonująco na rynkach finansowych, zwłaszcza dla euro.

W Chinach trwa zjazd przedstawicieli ludowych, podczas którego aż roi się od opinii i danych na temat gospodarki. Fundamentalne wskaźniki na temat prognoz PKB w 2016 r. już się pojawiły, tak samo jak informacje dotyczące deficytu budżetowego i planu 5-letniego. To jednak nie wszystko, wiele się może jeszcze zdarzyć, zwłaszcza, że kluczowe deklaracje mogą paść podczas środowej konferencji premiera Chin na zamknięcie zjazdu.

Dzisiaj poza ważnym dla gospodarki indeksem Sentix za marzec, który ilustruje oczekiwania inwestorów finansowych (indeks spadł do 5,5 z 6 w poprzednim miesiącu), o godz. 21.00 pojawią się jeszcze dane o rynku kredytów konsumenckich w USA. Dużą wagę mają zaplanowane na wieczór dwie wypowiedzi przedstawicieli Fed: wiceprezesa Stanley’a Fishera i Lael Brainard. Po ubiegłotygodniowych dobrych danych z amerykańskiej gospodarki, rynki czekają na jasne sygnały dotyczące polityki Rezerwy Federalnej.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank