Turów jak Ostrołęka?

Turów jak Ostrołęka?
prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Źródło: KK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie w związku z niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, – komentuje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Od długiego czasu Koalicja Klimatyczna wzywała polskich polityków do odejścia od węgla i rozpoczęcia transformacji energetycznej w stronę osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Zamiast tego rząd wspierał lobby węglowe i blokował rozwój odnawialnych źródeł energii. W konsekwencji mamy dziś jedne z najwyższych cen energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Teraz będziemy dodatkowo płacić miesięcznie ponad 60 mln złotych kary, co zapewne także przełoży się na wzrost cen energii dla odbiorców końcowych.

Czy podobnie jak w przypadku Ostrołęki, także i w tym przypadku okaże się, że żaden przedstawiciel rządu nie jest temu winny, a koszty błędów popełnianych przez rząd mają ponosić wszyscy obywatele?

Czy nie dość już wyrzucania publicznych pieniędzy w błoto? 

Przykład Turowa jak w soczewce pokazuje jakie są konsekwencje lekceważenia przez rząd opinii i rekomendacji naukowców oraz ekspertów.

Źródło: Koalicja Klimatyczna