Turcja: bank centralny obniżył główną stopę procentową; lira najsłabsza w historii

Turcja: bank centralny obniżył główną stopę procentową; lira najsłabsza w historii
Fot. stock.adobe.com/emrah
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 150 pb. do 9 proc.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. zostaną obniżone o 150 pb.

Podczas ostatnich trzech posiedzeń bank obniżył stopę proc. łącznie o 350 pb. Wcześniej przez siedem posiedzeń stopy proc. pozostawały bez zmian.

Czytaj także: Stopy procentowe w Turcji mocno w dół; lira tak słaba jeszcze nie była >>>

„Biorąc pod uwagę rosnące ryzyko związane z globalnym popytem, bank ocenił, że obecna stopa procentowa jest odpowiednia i zdecydował o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych, który rozpoczął się w sierpniu” – podano w komunikacie po posiedzeniu.

Obniżka nastąpiła po tym, jak prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał do obniżenia stóp do jednocyfrowego poziomu do końca tego roku. Październikowy odczyt CPI w Turcji wskazał na inflację rzędu 85,5 proc. rdr, najwyżej od 24 lat.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 0,06 proc.

Za dolara trzeba zapłacić 18,6273 liry. Lira jest najsłabiej radzącą sobie walutą EM, osłabiając się o ponad 28 proc. wobec dolara od początku roku. Turecka waluta jest najsłabsza w swojej historii.

20 marca 2021 r. prezydent Erdogan zdymisjonował Naciego Agbala z funkcji prezesa banku centralnego, mianowanego na to stanowisko w listopadzie 2020 r. Nowym prezesem został Sapah Kavcioglu.

Źródło: PAP BIZNES