TSUE: natychmiast wstrzymać wydobycie w Turowie

TSUE: natychmiast wstrzymać wydobycie w Turowie
Fot. Stock.Adobe.Com/Victor Moussa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - podał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w komunikacie prasowym

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Praga domagała się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE.

W piątkowym postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła wniesiony przez Czechy wniosek do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącego częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Czytaj także: Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Decyzja TSUE to zwykły szantaż

PGE analizuje pod kątem kolejnych kroków komunikat TSUE, zobowiązujący do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe PGE.

Jeśli Polska nie zastosuje się do orzeczenia TSUE grożą nam kary finansowe za każdy dzień zwłoki w wykonaniu orzeczenia Trybunału.

W wydanym przez TSUE postanowieniu czytamy między innymi:

„Dalsze wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim.” I dalej stwierdza się:

„Podnoszona przez Polskę szkoda wynikająca z niemożności realizacji ważnych projektów i inwestycji w dziedzinie energetycznej nie może w każdym razie przeważyć nad względami związanymi ze środowiskiem naturalnym i zdrowiem ludzkim.”

Źródło: PAP BIZNES, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej