Trzynasta emerytura: co ze źródłem finansowania nowego świadczenia?

Trzynasta emerytura: co ze źródłem finansowania nowego świadczenia?
Fot. stock.adobe.com/ijeab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kilka poprawek, w tym jedną przewidującą wyłącznie możliwości finansowania trzynastego świadczenia z Funduszu Solidarnościowego przyjął Senat do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym. "Trzynastki" mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury osobom pobierającym renty i emerytury w systemie powszechnym, rolniczym, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych.
#Senat przyjął kilka poprawek, w tym jedną przewidującą wyłącznie możliwości finansowania trzynastego świadczenia z Funduszu Solidarnościowego #trzynastka #TrzynastaEmerytura #emerytury

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 52 senatorów, nikt nie był przeciw, 45 wstrzymało się od głosu.

Koszt sfinansowania tego świadczenia w 2020 r. to prawie 11,8 mld zł

Jak podkreślał wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w trakcie debaty poprzedzającej głosowanie, łączna liczba uprawnionych to 9,8 mln. Koszt sfinansowania tego świadczenia w 2020 r. to prawie 11,8 mld zł.

Czytaj także: Trzynasta emerytura: ZBP zgłosił uwagi do projektu ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów >>>

Środki miały być wypłacone z Funduszu Solidarnościowego

Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm, środki miały być wypłacone z Funduszu Solidarnościowego. Senat wykreślił ten przepis. Wcześniej wiceminister Szwed mówił, że ustawa musi być przyjęta w formie, w jakiej została przegłosowana przez Sejm, „bo źródłem finansowania jest Fundusz Solidarnościowy”. Fundusz Solidarnościowy miałby zostać na ten cel zasilony pożyczką z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Dodatkowe świadczenie ma wynieść 1 200 zł brutto

Zgodnie z ustawą, dodatkowe świadczenie ma wynieść 1 200 zł brutto. Otrzymają je osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Z kwoty nie będą dokonywane potrącenia, nie będzie się jej wliczać do dochodu.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Źródło: ISBnews