Trwały nośnik w bankach spółdzielczych – wspólne rozwiązanie SGB i BPS

Trwały nośnik w bankach spółdzielczych – wspólne rozwiązanie SGB i BPS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
SGB-Bank S.A. oraz Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych (CRUZ) wspólnie z Hitachi Europe Ltd. wdrażają zrzeszeniowe rozwiązania trwałego nośnika informacji dla wszystkich zainteresowanych banków w Grupie SGB oraz w Grupie BPS.

Mirosław Skiba: Cieszymy się, że Banki Spółdzielcze #SGB oraz Banki Spółdzielcze z Grupy #BPS będą mogły skorzystać z jednolitego rozwiązania zbudowanego we współpracy z #Hitachi

SGB-Bank S.A. zapewni system trwałego nośnika w formie usługi dla Banków Spółdzielczych SGB, a CRUZ dla Banków Spółdzielczych z Grupy BPS. W obu Zrzeszeniach rozwiązanie będzie się składać z macierzy WORM oraz portalu webowego dla klientów banków, gdzie oba elementy dostarcza Hitachi.

We wdrażanym rozwiązaniu za niezmienność przechowywanych informacji odpowiada macierz WORM.

Całodobowy dostęp klientów do informacji

Klienci Banków Spółdzielczych otrzymają jeden całodobowy punkt dostępu do kluczowych informacji, w tym zmian umownych zarówno na okres trwania relacji z bankiem jak i po jej ustaniu.

Dodatkowo klient będzie mógł wskazać bankowi preferowany sposób informowania o publikacji dokumentów (mail lub SMS), tym samym bank spełni wymogi regulacyjne dotyczące aktywnego informowania klienta o dokonywanych przez bank zmianach. Projekt zakłada również integrację rozwiązania z systemami bankowości internetowej wykorzystywanymi przez banki.

 

Oba zrzeszenia i wspólne przedsięwzięcia technologiczne

Zbudowanie zrzeszeniowego systemu trwałego nośnika informacji jest kolejnym krokiem w rozwoju i współpracy Zrzeszeń Banków Spółdzielczych w obszarze wdrażania usług technologicznych.

To też element digitalizacji Banków Spółdzielczych. „Dzięki realizacji tego strategicznego projektu Banki Spółdzielcze Grupy SGB i Grupy BPS będą mogły zredukować ilość korespondencji papierowej i przejść na komunikację cyfrową w zgodzie z regulacjami. Cieszymy się, że Banki Spółdzielcze SGB oraz Banki Spółdzielcze z Grupy BPS będą mogły skorzystać z jednolitego rozwiązania zbudowanego we współpracy z Hitachi” – powiedział Mirosław Skiba, Prezes SGB-Banku S.A.

Podpisana umowa pomiędzy CRUZ i Hitachi rozpoczyna strategiczną współpracę obu firm w sektorze bankowości spółdzielczej. „Dzięki współpracy z Hitachi i oboma Bankami Zrzeszającymi zapewnimy Bankom Spółdzielczym z Grupy BPS sprawdzone rozwiązanie gwarantujące spełnienie wymagań regulacyjnych. Planujemy również wspólnie z SGB i BPS zbudować na tym rozwiązaniu wiele innych usług dodanych wspierających transformację cyfrową sektora spółdzielczego” – powiedział Jarosław Grochowski, Prezes Zarządu Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych.

Hitachi partnerem banków spółdzielczych

Autorem kompleksowego rozwiązania w oparciu o macierze WORM i portal informacyjny klientów, jak również koncepcji prawnej i biznesowej jest zespół Hitachi Europe Ltd. w Polsce. Rozwiązanie opiera się o macierz WORM firmy Hitachi Vantara, tj. Hitachi Content Platform (HCP) oraz portal informacyjny klienta, tj. Hitachi Content Portal. HCP może być stosowane przez banki z Grupy SGB oraz z Grupy BPS także do innych zastosowań, takich jak bezpieczna wymiana plików, chmura prywatna, repozytorium dla systemów ECM czy jako bezpieczny magazyn danych zgodnie z dyrektywą unijną MIFID2.

Jesteśmy dumni z faktu, iż nasze rozwiązanie trwałego nośnika stało się standardem na rynku finansowym w Polsce, pomagając realnie obniżyć koszty banku przy jednoczesnym dostosowaniu do wymagań UOKIK. Bankowość spółdzielcza jest dla nas bardzo ważnym sektorem i liczymy na wieloletnią współpracę ze Spółdzielczą Grupą Bankową i Grupą BPS.” – podkreśla Tadeusz Woszczyński, Country Manager Hitachi Europe w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej.

 

 

O CRUZ

Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych Sp. z o. o. powstała w 2011 r. z wydzielonej części Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., w celu obsługi informatycznej Zrzeszenia BPS i Grupy BPS. Pod koniec roku 2018 Banki Spółdzielcze objęły udziały CRUZ stając się jej współwłacicielami. W lutym 2019 Spółka zmieniła nazwę na Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych Sp. z o. o. Spółka dostarcza usługi, rozwiązania i sprzęt oraz prowadzi projekty, które dostarczają wartości dodane Bankom Spółdzielczym.

Misją Spółki jest dostarczanie innowacyjnych usług oraz nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań technologicznych umożliwiających Bankom Spółdzielczym, Bankowi BPS oraz spółkom z Grupy BPS stabilny, a jednocześnie zgodny z ich specyfiką rozwój, dających pełną satysfakcję ich klientom, zapewniających stałe doskonalenie i wykorzystanie potencjału ich pracowników.

O Hitachi Europe Ltd. w Polsce

Hitachi Europe Oddział w Polsce jest ważnym dostawcą do sektora bankowego, zapewniając m.in. systemy storage klasy enterprise, systemy paperless, consulting IT&security czy też rozwiązania regulacyjne (RegTech).

Polski zespół Hitachi Europe rozwiązał problem trwałego nośnika opracowując i wprowadzając rozwiązanie oparte o macierze WORM. Od 2007 współpracuje ze Związkiem Banków Polskich. W 2019 roku wprowadza na rynek rozwiązanie Big Privacy zapewniające cyfrową prywatność w erze AI czy analityki danych, zgodną z wymaganiami RODO.

Źródło: Spółdzielcza Grupa Bankowa / SGB, Bank Polskiej Spółdzielczości / Bank BPS