Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2014 – cz.2

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

logo.ftbs.01.400x264Popołudniowe obrady pierwszego dnia VI Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2014 wypełnią dwie sesje tematyczne.

Pierwsza z nich, a druga już tego dnia, poświęcona została nowościom w ofercie technologicznej dla bankowości spółdzielczej. To istotna dla jej funkcjonowania kwestia. Praktycznie co kilka miesięcy pojawiają się nowe rozwiązania produktowe dla banków. Warto zatem poznawać rozwiązania, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na rynku, a specjaliści uznali je za udane i interesujące. Jeśli sprawdziły się w jednym banku, to może i inne powinny się nimi zainteresować. Andrzej Kroczek z F5 Networks przedstawił ujednolicone rozwiązania bezpieczeństwa dla banków. Outsourcing better than others – tak swe wystąpienie nazwał Marcin Kwaśniewski z SoftNet Sp. z o.o. O zarządzaniu bezpieczeństwem teleinformatycznym w modelu Security as a Service mówił Paweł Terczyński, ekspert Orange Polska z Wydziału Analiz i Strategii Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych. Z kolei Kajetan Kilim z Alfavox Sp. z o.o. zaprezentował nowoczesne rozwiązania klasy contact center dla banków spółdzielczych. Daniel Sadkowski, prezes zarządu Basement Systems Poland Sp. z o.o. swe wystąpienie zatytułował – Bankowość i płatności mobilne: rozwiązania dla banków spółdzielczych. HUAWEI A Better Way to do IT – wykazywał Piotr Głaska z HUAWEI Enterprise. Czy bankomaty (wpłatomaty) są (muszą być) nierentowne? Sieć bankomatów i wpłatomatów z uwierzytelnieniem biometrycznym w Banku Spółdzielczym w Kielcach – tak brzmiał temat prelekcji Janusza Kurczycha, naczelnika Wydziału Informatyki Banku Spółdzielczego w Kielcach.

ftbs.2014.foto.01

Sesja trzecia

W założeniu poświęcić ją miano w całości stanowi zaawansowania wdrożenia Rekomendacji D w bankach spółdzielczych. Przypomnijmy, że dotyczy ona zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego i powinna zostać w pełni wdrożona w bankach do końca 2014 r. Jaki jest zatem aktualny stan implementacji? Jak Komisja Nadzoru Finansowego ocenia stan przygotowania banków spółdzielczych? Jak spółdzielcy oceniają skalę trudności? Na te i podobne im pytania miano udzielić odpowiedzi w tracie sesji trzeciej.

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2014:

Zasada proporcjonalności – Rekomendacja D w bankowości spółdzielczej z perspektywy ryzyka – tak brzmiał temat wystąpienia Cezarego Piekarskiego z Działu Zarządzania Ryzykiem Deloitte. Robert Dąbrowski, Senior System Engineer z Fortinet Polska mówił zaś o bezpieczeństwie IT z punktu widzenia Rekomendacji D

O moderowanie panelu dyskusyjnego poproszono Jakuba Bojanowskiego, eksperta IT, Partnera w Deloitte. On zaś do rozmowy zaprosił: Bogusława Zarzecznego, Project Managera Rekomendacji D w Zrzeszeniu BPS; Daniela Krzywca, Oficera Bezpieczeństwa Informacji w SGB-Banku S.A. oraz Mateusza Górnisiewicza z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.  Dzień pierwszy VI Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej zakończy uroczysta gala, w trakcie której wręczone zostaną nagrody laureatom Krajowego Rankingu „Wyróżniające się banki spółdzielcze” miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”.

Co było wcześniej

Przypomnijmy, że VI Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej rozpoczęło się o godz. 9.30. Zgromadzonych w stołecznym hotelu Gromada gości powitał Andrzej Wolski, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Forum otworzył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Po nim głos zabrał gość specjalny – Andrzej Reich, członek zarządu Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, dyrektor Departamentu Regulacji Bankowych, Instytucji Płatniczych i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Wizję rozwoju technologii informatycznych w bankach spółdzielczych według zrzeszeń przedstawili Paweł Masadyński, wiceprezes zarządu SGB-Banku S.A. oraz Krzysztof Kokot, wiceprezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Sesję pierwszą organizatorzy poświęcili zagadnieniu – architektura systemów bankowych: układ zamknięty czy otwarty? Dojrzeć do otwartości – rozwiązania Asseco Poland S.A. w praktyce biznesowej banków przedstawiła Małgorzata Wilczyńska, zastępca dyrektora Pionu Banków Spółdzielczych w Asseco Poland S.A. Tomasz Schmidt, prezes Elektronicznej Giełdy Kapitału, mówił o systemach otwartych i wykazywał, że może to być sposób na zwiększenie płynności finansowej banków.  Moderatorem panelu dyskusyjnego kończącego sesję pierwszą był Andrzej Kawiński, prezes Instytutu Analiz i Prognoz Rynkowych. W jego trakcie głos zabierali: Andrzej Data, prezes zarządu SoftNet Sp. z o.o.; Krzysztof Kokot, wiceprezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.; Paweł Masadyński, wiceprezes zarządu SGB-Banku S.A., Zbigniew Pomianek, wiceprezes zarządu Asseco Poland S.A.; Piotr Reichert, wiceprezes zarządu, dyrektor sektora Finanse, Bankowość, Ubezpieczenia w Comarch S.A. oraz Tomasz Schmidt, prezes Elektronicznej Giełdy Kapitału.

ftbs.2014.foto.kokot.02

ftbs.2014.foto.masadynski

ftbs.2014.foto.reicht

 

ala