Transformacja do chmury priorytetem polskich banków

Transformacja do chmury priorytetem polskich banków
Fot. Accenture
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski sektor bankowy, choć pod wieloma względami może być uważany za wzór innowacyjności na tle europejskich konkurentów, zwłaszcza w obszarze bankowości internetowej i mobilnej, to pod względem implementacji chmury ustępuje zagranicznym bankom i innym sektorom rynkowym.

Zastosowanie chmury skróci czas wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań #banki #CloudComputing

Transformacja do chmury powinna być dla banków jednym z priorytetów, gdyż jest podstawą do stosowania innowacyjnych technologii, takich jak np. sztuczna inteligencja. Poza tym należy mieć też na uwadze fakt, że większość dostawców oprogramowania przestaje rozwijać i wspierać oprogramowanie „on premise” i udostępnia nowe wersje tylko w chmurze.

Operator Chmury Krajowej rozpoczął świadczenie usług. Pierwszym klientem PKO BP>>

Dzięki chmurze banki będą także mogły szybko dodawać nowe usługi online, skalować aplikacje i w efekcie poprawiać doświadczenie klienta. Chmura zapewnia pojemność oraz zwinność, której banki potrzebują, by korzystać z big data i analityki do identyfikowania najlepszych produktów i usług dla swoich klientów, a także do tego, by w krótkim czasie je wdrożyć. Zastosowanie chmury znacząco skróci czas od powstania koncepcji do jej wprowadzenia na rynek, który w dobie cyfryzacji i coraz odważniejszego wkraczania na rynek fintechów będzie miał krytyczne znaczenie dla utrzymania konkurencyjności. Chmura jest wymagającym rozwiązaniem, ale niewątpliwie może być ono przełomowe dla banków, gdyż zniweluje wszystkie ograniczenia związane z infrastrukturą IT, które spowalniają proces wdrażania nowych projektów. Da możliwość dostosowania infrastruktury IT do aktualnych potrzeb. Bank z kolei ponosi jedynie koszty rzeczywistego zużycia mocy obliczeniowej, co wpływa także na pozytywną ocenę ekonomicznego aspektu tego przedsięwzięcia.

 

Źródło: Accenture Polska