Towarowa Giełda Energii: nowe indeksy dla sektora OZE

Towarowa Giełda Energii: nowe indeksy dla sektora OZE
Fot. stock.adobe.com/lassedesignen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Towarowa Giełda Energii wprowadza dwa nowe indeksy miesięczne dla sektora OZE (TGeONSHOREm i TGePVm), bazujące na standardowych profilach produkcji energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych w Polsce.

Równolegle TGE będzie publikować indeksy miesięczne: TGeBASEm, odpowiadający średniej arytmetycznej ze średnich ważonych wolumenem obrotu cen godzinowych RDN, oraz TGeBASE_WAvg, odpowiadający średniej miesięcznej cenie na RDN ważonej wolumenem obrotu.

Rozszerzenie zakresu publikowanych informacji

TGE poinformowała, że zdefiniowanie nowych indeksów pozwoli zarówno na rozszerzenie zakresu publikowanych informacji zgodnie z oczekiwaniem uczestników rynku, jak i na sformalizowanie miesięcznych wskaźników cenowych bazujących na Rynku Dnia Następnego.

Czytaj także: GPW i TGE podpisały umowę z Narodowym Bankiem Węgier i giełdą w Budapeszcie o powołaniu spółki CPS >>>

Grzegorz Żarski, doradca zarządu TGE, wskazał, że nowe indeksy dadzą m.in. informacje, jaki jest wpływ generacji PV lub wiatrowej na ceny spot energii elektrycznej i możliwość porównania wyceny rynkowej generacji OZE w stosunku do źródeł konwencjonalnych. Ponadto, informację można będzie wykorzystać do wyceny inwestycji w OZE.

W przyszłości będzie też możliwość budowania instrumentów finansowych.

– powiedział Żarski.

Indeksy będą przygotowywane dla poszczególnych miesięcy dostawy lub obrotu (w zależności od indeksu), wraz z danymi historycznymi począwszy od stycznia 2021 r. Każdy będzie publikowany na stronie TGE nie później niż trzeciego dnia roboczego w odniesieniu do miesiąca poprzedniego.

Indeks TGeONSHOREm

Indeks TGeONSHOREm to średnia ważona cena dla 24 godzin dostawy energii elektrycznej w danym miesiącu, obliczana z wykorzystaniem wag określających udział efektywności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych lądowych w Polsce w poszczególnych godzinach doby, z perspektywy całej doby dostawy i przy uwzględnieniu tylko transakcji zawartych na instrumentach godzinowych RDN.

Indeks TGePVm

Indeks TGePVm ma taki sam mechanizm, tyle że dotyczy energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych.

Źródło: PAP BIZNES