To miasto w 2019 roku będzie najbardziej zaawansowane technologicznie w Polsce

To miasto w 2019 roku będzie najbardziej zaawansowane technologicznie w Polsce
By Mateusz Szczepaniak [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
T-Mobile Polska i Kazimierz Dolny zrealizują pierwszy w Polsce kompleksowy projekt Smart City, dzięki czemu to historyczne miasto stanie się w 2019 r. najbardziej zaawansowanym technologicznie w Polsce, poinformowali przedstawiciele spółki i samorządowcy.

#TMobile Polska i #KazimierzDolny zrealizują pierwszy w Polsce kompleksowy projekt #SmartCity @TMobilePolska

W ramach umowy opartego docelowo na technologii 5G T-Mobile sfinansuje część informatyczną projektu, miasto zaś zapewni odpowiednią infrastrukturę techniczną.

– Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City, a do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji – powiedział prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer podczas konferencji prasowej.

– Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie – dodał burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula.

Poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych

Celem współpracy obu podmiotów jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych w mieście, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami. Pozwoli także na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

– Realizując projekt Smart City Kazimierz Dolny, koszty związane z etapem projektowania i późniejszym wdrożeniem poniesie T-Mobile. Po stronie miasta będzie przygotowanie infrastruktury jak np. nowoczesne oświetlenie czy monitoring – wyjaśnił burmistrz.

Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań

Jego zdaniem, wprowadzenie inteligentnych rozwiązań typu jednolite oświetlenie w całym mieście przyniesie wymierne oszczędności finansowe, a informacja o korkach, wolnych miejscach parkingowych czy monitoring znacząco zwiększą komfort życia i bezpieczeństwo turystów oraz mieszkańców.

– Projekt Smart City w Kazimierzu Dolnym to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile, a w ten sposób chcemy wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają w nas partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności. Rozmawiamy więc z innymi miastami, ale ma razie koncentrujemy się na Kazimierzu Dolnym – zaznaczył Maiehofer.

Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku

Zapowiedział, że inwestycja będzie realizowana jeszcze w 2018 roku, by jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku.

– W pierwszym etapie system Smart City będzie obsługiwany w technologii 4G, które na obecnym etapie jest wystarczająca. Jednak docelowo do Kazimierza Dolnego wkroczy 5G – podkreślił prezes T-Mobile Polska.

Strony poinformowały również, że w ramach zawartego porozumienia rozwijane będą projekty z zakresu inteligentnego oświetlenia ulicznego, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek, monitoringu, miejskich rowerów i pojazdów elektrycznych i ich ładowania, a także sieci Wi-Fi hot spot i monitoringu jakości powietrza. T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

Usługi sieci T-Mobile i Heyah dostępne są na blisko 100% powierzchni Polski. Pierwszym współzałożycielem, a obecnie jedynym właścicielem T-Mobile Polska jest grupa Deutsche Telekom.

Źródło: ISBnews