Termin na złożenie deklaracji PIT za 2021 rok upływa 2 maja 2022 roku

Termin na złożenie deklaracji PIT za 2021 rok upływa 2 maja 2022 roku
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym roku podatnicy mają o dwa dni więcej na rozliczenie się z podatku dochodowego. 30 kwietnia wypada w sobotę, dlatego ostateczny termin na złożenie rocznej deklaracji upływa 2 maja, przypomina Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt.

Warto jednak z fiskusem rozliczyć się jak najszybciej. Dzięki temu szybciej można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

Terminowe rozliczenie pozwoli też uniknąć konsekwencji karnoskarbowych i konieczności płacenia odsetek za zwłokę w wyrównaniu niedopłaty podatku.

Czytaj także: Od 1 lipca dolna stawka PIT obniżona z 17 do 12 procent, rząd przyjął projekt ustawy

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Z reguły im szybsze złożenie zeznania podatkowego, tym krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku. Dlatego najlepiej nie zwlekać z wysłaniem rozliczenia. W 2022 roku dostępna jest usługa automatycznego zwrotu nadpłaty z rocznego rozliczenia PIT.

Jeśli kwota zwrotu nie przekracza 5 tys. zł i pracownik urzędu nie musi jej weryfikować i zaakceptować, to jest ona zwracana automatycznie przez system AUTO ZWROT.

Jeśli podatnik zdecyduje się na wysyłkę pocztą lub osobiste złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym, to pieniądze z nadpłaty podatku otrzyma w ciągu 3 miesięcy. Wysłanie PIT drogą elektroniczną skraca czas oczekiwania na zwrot podatku do 45 dni.  Dodatkowo uprzywilejowani są posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku termin na zwrot wynosi maksymalnie 30 dni.

Źródło: inFakt

Ważne jest to, że w przypadku gdy podatnik decyduje się na automatyczną akceptację  rozliczenia w usłudze „Twój e-PIT” (dotyczy tylko PIT-37 lub PIT-38), termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy licząc od 2 maja 2022 roku, czyli do 3 sierpnia 2022 roku.

Czytaj także: Najczęstsze błędy przy wypełnianiu zeznań PIT: jak ich uniknąć?

Do kiedy trzeba uregulować niedopłatę?

Termin płatności podatku wykazanego do zapłaty (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39) za 2021 rok również upływa 2 maja 2022 roku.

Wpłaty trzeba dokonać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek).

Jeśli rozliczenie zostanie złożone automatycznie, bez ingerencji ze strony podatnika, to urząd poinformuje go o kwocie należnej do zapłaty.

Mimo wszystko warto się zalogować do „Twój e-PIT” i sprawdzić, czy niedopłata wystąpiła. Jeśli tak, można ją też uregulować poprzez tę usługę. 

Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt.
Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt. Źródło: inFakt.
Źródło: aleBank.pl