Temat numeru: HCE – nowa nadzieja mobilności

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2016.06.foto.132.a.400xPłatności HCE mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników rynku, gdyż w łatwy i przyjazny sposób pozwalają na płacenie telefonem na masową skalę. Nie tylko zastępują karty płatnicze, ale też wydatnie pomagają w tworzeniu e-gospodarki.

Konrad Polaczek

Karty z opcją zbliżeniową stanowią dziś zdecydowaną większość spośród wszystkich wydanych przez polskie banki. Według raportu NBP w IV kw. 2015 r. tego typu płatności akceptowało już 80% spośród 465 tys. terminali w Polsce. Rynek płatności elektronicznych coraz bardziej zainteresowany jest kanałem mobilnym, i to nie tylko w zakresie podstawowych natywnych aplikacji bankowych instalowanych na smartfonach, ale także w zakresie szeroko rozumianych płatności mobilnych.

Jedną z form mobilnych płatności, wykorzystującą technologie zbliżeniową, jest HCE (Host Card Emulation), czyli inaczej mówiąc NFC bez karty SIM. Korzystanie z mobilnych płatności zbliżeniowych w technologii HCE jest bardzo proste. Potrzebny jest telefon wyposażony w moduł NFC. HCE można płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe, technologia ta wykorzystuje chmurę obliczeniową, z którą łączy się aplikacja zainstalowana w smartfonie.

– Płatności zbliżeniowe telefonem oparte na technologii HCE to duża wygoda dla użytkowników. Dane potrzebne do realizacji transakcji generowane są z wykorzystaniem chmury, a nie jak w przypadku innych rozwiązań – karty SIM telefonu. Nie trzeba więc wiązać się z konkretnym operatorem komórkowym, klient nie musi też tracić czasu na wymianę karty SIM ani ponosić kosztów takiej operacji – informuje Katarzyna Prus-Malinowska, dyrektorka bankowości mobilnej i internetowej w Banku Zachodnim WBK S.A.

Zawsze pod ręką

Tego typu płatności coraz szybciej stają się standardem. Są popularne wśród klientów, którzy używają argumentów, że „telefon mam zawsze przy sobie”, „nie muszę nosić z sobą karty płatniczej” czy „nie muszę nosić z sobą portfela”. Agnieszka Lidke-Orzechowska, Manager Wydziału Produktów w Departamencie Rachunków, Płatności i Kart ING Banku Śląskiego S.A. zauważa, że HCE to jest to, czego wymaga klient, który nie rozstaje się ze swoim telefonem. Gdy doświadczy wygody płacenia nim, to nie chce już płacić inaczej. To doświadczenie, które bankowcy wynieśli z poprzedniej technologii opartej na karcie SIM.

HCE to technologia umożliwiająca wykonywanie bezpiecznych zbliżeniowych płatności mobilnych z wykorzystaniem komunikacji NFC pomiędzy telefonem, a terminalem płatniczym – jednak, co bardzo ważne, w odróżnieniu od wdrożonych wcześniej rozwiązań opartych na technologii NFC, pozwala płacić zbliżeniowo bez konieczności wiązania się z konkretnym operatorem komórkowym (nie jest więc SIM- -centryczna – tzn. dane karty nie są przechowywane na karcie SIM, lecz są na serwerach banku, często mówimy, że są przechowywane w chmurze).

– M-płatności oparte na NFC wymagają wymiany karty SIM, natomiast technologia HCE idzie krok dalej i pozwala emulować kartę SIM z obsługą NFC. Oznacza to, że dzięki niej można płacić telefonem zbliżeniowo bez specjalnej karty SIM. Jest to zdecydowanie większa wygoda dla klientów niż NFC SIM-centryczne – wyjaśnia Daria Pawęda, dyrektorka Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej Banku BPS S.A.

Jakie korzyści daje HCE bankom i ich ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI