Temat Numeru | Bezpieczeństwo Instytucji Finansowych | Bomby zegarowe

Temat Numeru | Bezpieczeństwo Instytucji Finansowych | Bomby zegarowe
Fot. Accenture
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nagłe przejście w tryb pracy zdalnej to dla firmy duże wyzwanie. Podstawowym zadaniem jest w takiej sytuacji zapewnienie pracownikom środków, by mogli swoje obowiązki wykonywać z domu - czy to poprzez przekazanie im służbowego komputera, czy przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Jednak priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa danych.

Zbadania zrealizowanego w dniach 27-30 marca br. dla Wirtualnej Polski wynika, że w związku z epidemią koronawirusa w drugiej połowie marca blisko 30% Polaków pracowało zdalnie. Spowodowało to znacznie wyższe niż zazwyczaj zapotrzebowanie na laptopy oraz monitory, które pracownicy mogliby zabrać do domu. Home office rodzi jednak bardziej istotne problemy związane z bezpieczeństwem danych i sposobem ich przechowywania.

Technologia zapewniła ciągłą komunikację w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki kanałom cyfrowym koordynacja zadań nigdy nie była łatwiejsza, a praca w zespołach zyskuje na znaczeniu. Jednocześnie rewidowany jest m.in. sposób zarządzania spotkaniami. I często okazuje się, że zamiast uczestniczyć w wielogodzinnych naradach w biurze, lepiej na bieżąco śledzić status zadań i współpracować zdalnie na cyfrowych dokumentach.

63% Polaków uważa, że pracujemy za dużo. To jednak wkrótce się zmieni, gdyż dzięki technologii to, co jeszcze do niedawna zajmowało godziny (wysyłanie spersonalizowanych wiadomości, sporządzanie i sprawdzanie raportów, wypełnianie arkuszy kalkulacyjnych czy tworzenie prezentacji), obecnie może trwać kilka minut. Prawdopodobna staje się też perspektywa skrócenia czasu pracy z pięciu do czterech dni w tygodniu. Ubiegłoroczny eksperyment Microsoftu w jednym z japońskich oddziałów firmy dowiódł, że jest to nie tylko możliwe, ale i korzystne. Poza redukcją kosztów użycia prądu czy papieru, zanotowano wzrost produktywności o 40%.

Pracownik nie dorósł do sytuacji

Wygląda to pięknie, jednak wydaje się, że nie do końca jesteśmy przygotowani do pracy zdalnej, a o bezpieczeństwie takich działań mamy dość nikłe pojęcie. Okazuje się, bowiem, że połowa pracowników ogląda treści dla dorosłych na urządzeniach wykorzystywanych do pracy zdalnej.

Nowa „normalność„, w jakiej znaleźli się obecnie pracownicy, zaczyna odbijać ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK