Technologie: W Polsce przybywa górników

Technologie: W Polsce przybywa górników
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od kilku miesięcy trwa prawdziwa gorączka złota i kolejni górnicy ruszają wydobywać kryptowalutę. Bitcoin zaś - najpopularniejsza waluta wirtualna - bił na początku sierpnia historyczne rekordy wartości w stosunku do dolara.

Bogdan Niedźwiecki

Czym jest waluta wirtualna – czyli kryptowaluta (czasem nazywana też walutą kryptograficzną)? To rozproszony system księgowania z silną kryptografią zabezpieczającą przechowywane w nim informacje. Najpopularniejszą obecnie i wykorzystującą technologię blockchain, czyli system łańcucha bloków z informacjami księgowymi, jest bitcoin. Istnieje wszakże kilkaset innych kryptowalut i co chwilę powstają nowe.

Garść informacji

1 sierpnia br. od bitcoina oddzieliła się nowa waluta, czyli odbył się tzw. hard fork i powstał Bitcoin Cash. Historia jego samego zaczęła się w 2009 r., w którym stworzyła ją osoba lub grupa osób posługująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Waluty wirtualne mają z góry określoną maksymalną liczbę jednostek, jakie znajdą się na rynku, co ma je teoretycznie zabezpieczać przed deprecjacją. Wykorzystują sieci peer-to-peer, w których rozproszony system księgowy zabezpieczony kryptograficznie, przechowuje informacje o tym, ile umownych jednostek znajduje się w konkretnym portfelu użytkownika waluty.

Z punktu widzenia zastosowanych technologii nie jest w praktyce możliwe (lub jest to bardzo trudne) wprowadzenie do systemu nieprawdziwych informacji o zawartości portfela i transakcjach. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, kryptowaluty powinny zapewniać przynajmniej dużą anonimowość uczestnikom transakcji i bezpieczeństwo ich prowadzenia. Z założenia ograniczona podaż (może powstać np. tylko 21 mln bitcoinów) ma zabezpieczyć je przed deprecjacją, oczywiście w dłuższym okresie. Dodajmy, że waluty wirtualne, jak i inne zresztą, to dziś pieniądz fiducjarny, którego wartość ma źródło w zaufaniu do emitenta.

NBP i KNF zdecydowały się 7 lipca br. wydać komunikat, w którym ostrzegają, że waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa, nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych oraz nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych.

Czy rzeczywiście haracz?

Klienci korzystający z bankowości elektronicznej i mobilnej uważają opłaty za prowadzenie konta czy wykonywanie przelewów za haracz wymuszany przez żądne zysku banki. Pytają, dlaczego trzeba płacić za coś, co wykonuje się przecież samemu. Nie zdają sobie sprawy z kosztów, jakie wiążą się z utrzymaniem systemów informatycznych zapewniających sprawne działanie bankowości.

Obsługa walut wirtualnych, szyfrowanie i przesyłanie oraz przechowywanie informacji też kosztuje. Kolejne ich jednostki są ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI