Technologie: Open source w biznesie: Na fali wznoszącej

Technologie: Open source w biznesie: Na fali wznoszącej
Fot. WrightStudio /stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Otwarte oprogramowanie staje się coraz popularniejsze - i to nie tylko wśród indywidualnych użytkowników komputerów. Coraz chętniej sięgają po nie duże firmy. Ostatnie lata przyniosły wyraźne przełamanie monopolu wielkich korporacji oferujących rozwiązania IT, a biznes przekonał się do systemów open source. Dość powiedzieć, że korzysta z nich 9 na 10 światowych giełd papierów wartościowych.

Jednym z dowodów na dynamicznie rosnące zainteresowanie otwartym oprogramowaniem jest ubiegłoroczna konferencja Red Hat Forum, bez wątpienia największe wydarzenie tego segmentu branży IT w 2016 r.

Dynamiczny rozwój aplikacji z otwartym kodem spędza sen z powiek dostawcom płatnego, licencjonowanego oprogramowania. Jeszcze kilka lat temu komercyjne rozwiązania open source miały problem z przebiciem się do głównego nurtu. Ceny oferowane przez tradycyjnych dostawców były w tamtym czasie powszechnie akceptowane przez rynek. Jednak wraz z wielkim kryzysem finansowym, który miał miejsce w latach 2007-2009, firmy stanęły przed poważnym problemem. Nagle zaczęło im brakować środków na rozwój i utrzymanie posiadanej infrastruktury. Właśnie wtedy nastąpił duży przełom. Open source i Red Hat, jako wiodący dostawca tego typu rozwiązań, zostały zauważone przez firmy z branż, które poniosły najbardziej dotkliwe straty – przede wszystkim przez sektor finansowy.

Panel poświęcony open source

Red Hat to amerykańska firma informatyczna, kojarzona powszechnie z jednej z bardziej znanych dystrybucji linuksa – Red Hat Enterprise Linux. Znana jest także z zaangażowania w ruch wolnego oprogramowania. Choć działa od niemal ćwierć wieku, swój pierwszy miliard obrotu rocznego firma wygenerowała w 2012 r. Cztery lata później wynik ten został podwojony. Z tak dużej dynamiki wzrostu cieszy się nie tylko kierownictwo firmy, ale również całe środowisko programistyczne, ponieważ Red Hat bardzo chętnie angażuje się w finansowanie społeczności i projektów open source, konferencje naukowe, spotkania branżowe czy specjalistyczne fora dyskusyjne.

Jedno z największych wydarzeń tego typu odbyło się w listopadzie ub.r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Przebiegało pod hasłem „Zdobywaj wiedzę. Rozmawiaj. Poznaj Open Source”, zaś setki specjalistów branży IT mogło nie tylko poznać najnowsze produkty Red Hat, ale także posłuchać o trendach w dziedzinie otwartego oprogramowania. Nie zabrakło specjalistycznych sesji poświęconych takim technologiom, jak chmura, wirtualizacja, zarządzanie IT czy middleware (oprogramowanie pośredniczące) oraz spotkań z ekspertami Red Hat w omawianych segmentach rynku. Uczestnicy mogli także posłuchać praktyków, przedstawicieli biznesu oraz ekspertó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI