Te przykłady pokazują, dlaczego warto mieć ubezpieczenie

Te przykłady pokazują, dlaczego warto mieć ubezpieczenie
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym roku już po raz szósty organizowany jest Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Tematem przewodnim spotkania będzie luka ubezpieczeniowa. PIU na rzeczywistych przykładach pokazuje, z jakimi konsekwencjami może wiązać się brak ubezpieczenia.

W 2017 r. #ubezpieczyciele wypłacili ogółem prawie 40 mld zł odszkodowań i świadczeń #ubezpieczenia #PIU #kongresPIU @PIU_org_pl

Ochrona zdrowia, życia i bliskich

W 2017 r. firma ubezpieczeniowa wypłaciła 1,3 mln zł bliskim ubezpieczonego, który zmarł po ciężkiej chorobie i osierocił 10-letnią córkę. Otrzymane fundusze pozwoliły rodzinie na funkcjonowanie po tak bolesnej stracie. Zaspokoją ich potrzeby materialne przez następnych kilka lat.

Ubezpieczenie na życie to realna pomoc, która zapewnia rodzinie bezpieczeństwo finansowe po stracie najbliższej osoby. Dla rodzin, które spłacają kredyt, to gwarancja terminowej spłaty zadłużenia i brak ryzyka, że bank przejmie dom z powodu rosnącego długu. Mimo ogromnego znaczenia tego typu ochrony, tylko jeden na dziesięciu Polaków ma indywidualne ubezpieczenie na życie. Większość z nas w razie wypadku, choroby czy śmierci pozostaje albo z ograniczonymi środkami do życia albo narażona jest na długoterminowe długi.

Ochrona domu i mieszkania

Jeden z zakładów ubezpieczeń w 2017 r. wypłacił odszkodowanie po pożarze domu jednorodzinnego na kwotę 580 tys. zł. Przyczyną pożaru był kominek. Ogień spowodował uszkodzenie konstrukcji budynku oraz strawił całe wyposażenie domu. Pozyskane środki pozwoliły na odbudowę domu.

Pożary to trzecie najczęstsze źródło strat w ubezpieczonych domach i mieszkaniach po zalaniach i włamaniach. Średnio dochodzi do nich aż 262 razy dziennie. W Polsce co roku dochodzi także aż do 65,5 tys. kradzieży z włamaniem.

W jednym z takich zdarzeń w 2017 r. łupem padł sprzęt elektroniczny ubezpieczonego, za który firma ubezpieczeniowa wypłaciła 70 tys. zł odszkodowania. Dzięki otrzymanym środkom poszkodowany, mógł ponownie zakupić sprzęt niezbędny do jego pracy twórczej.

Ochrona przedsiębiorców

W 2017 r. jedno z polskich przedsiębiorstw otrzymało ponad 60 mln zł odszkodowania od ubezpieczyciela. Pożar, który wybuchł w tym przedsiębiorstwie, strawił nie tylko cały park produkcyjny, ale także zniszczył materiały znajdujące się wewnątrz budynku. Firma mogła przeznaczyć otrzymane środki na odbudowę hal przemysłowych.

Jak wynika z raportu „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, sektor ubezpieczeniowy zabezpiecza około 60 proc. majątku zgromadzonego przez polskie firmy. Oznacza to, że ochroną objęte jest około 1,8 bln zł majątku przedsiębiorców. Przedsiębiorcy w przypadku pożaru, kradzieży czy zakłóceń produkcji mogą liczyć na odszkodowanie, a tym samym uniknąć długotrwałych przestojów, redukcji zatrudnienia, a nawet bankructwa.

W 2017 r. ubezpieczyciele wypłacili ogółem prawie 40 mld zł odszkodowań i świadczeń.

Źródło: Informacja prasowa PIU