Tax Free – zwrot VAT podróżnym zastąpi e-usługa od 1 stycznia 2022 r.

Tax Free – zwrot VAT podróżnym zastąpi e-usługa od 1 stycznia 2022 r.
Fot. stock.adobe.com/Pcess609
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tax free - zwrot VAT podróżnym zostanie zastąpiony obiegiem elektronicznym od 1 stycznia 2022 r. i bedzie udostępniony na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych, a nowy system przyczyni się również do uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, poinformowało Ministerstwo Finansów. Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się na platformie PUESC, tak by móc dostosować się do nowych przepisów.

„Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie zwalniają tempa. Stawiamy naszych podatników na pierwszym miejscu, dostosowujemy nasze działania do ich oczekiwań. Wysoko w naszej agendzie znajduje się rozwój nowoczesnych usług, cyfrowych usług. Nastąpią od nowego roku zmiany w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym – popularnym systemie Tax Free. To odpowiedź na zgłaszane przez biznes potrzeby, korzyści odczują też podróżni” – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej.

Od nowego roku obecny system zostanie zastąpiony obiegiem elektronicznym i elektronicznymi dokumentami, a to oznacza nową e-usługę w administracji skarbowej i dla firm.

Podkreślił, że „nowy system przyczyni się do uszczelniania systemu podatkowego w Polsce”.

Obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej, podał resort.

Nowy system oznacza ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych – tj. wszystkie informacje znajdą się w jednym miejscu, zapewnione będą równe szanse na rynku, a także wygoda i oszczędność czasu, podano również.

„Chcemy, by rejestracja do krajowego systemu Tax Free poprzez platformę odbywała się wcześniej – od 1 lipca br. – bezpłatnie, na pół roku przed zmianą wszyscy przedsiębiorcy zyskają możliwość dostosowania się do nowego systemu” – powiedziała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska podczas konferencji.

„Liczymy, że po ustaniu pandemii wrócimy do liczb przedsiębiorców zarejestrowanych w systemie Tax Free i będzie ona rosła” – dodała.

Uszczelnienie polskiego systemu podatkowego

Wskazała, że nowy system to korzyść związana z uszczelnieniem polskiego systemu podatkowego i większa transparentność w transakcjach w systemie Tax Free.

Przedsiębiorca po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) wskaże miejsca, w których będzie dokonywał sprzedaży i zwrotu podatku w procedurze Tax Free, podało ministerstwo.

Czytaj także: SLIM VAT 2 wejdzie w życie w październiku, w tym roku jeszcze jeden pakiet uproszczeń podatkowych?

„W porównaniu do obecnego systemu nie będzie musiał dołączać do dokumentu Tax Free paragonu z kasy rejestrującej. Wystawiane przez niego dokumenty Tax Free będzie elektroniczne. Zmiana zasad w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będzie wiązała się z wprowadzeniem konieczności stosowania kas online zarówno przez sprzedawców, którzy już sprzedają towary podróżnym, jak również tych przedsiębiorców, którzy dopiero zamierzają rozpocząć sprzedaż w systemie Tax Free” – podał resort.

Zmiany w systemie Tax Free zostały zapoczątkowane w listopadzie 2020 r.

Źródło: ISBnews