Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. Tauron kupił pięć farm wiatrowych za 137 mln euro

Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. Tauron kupił pięć farm wiatrowych za 137 mln euro
Farma wiatrowa Fot. Tauron
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tauron Polska Energia podpisał umowę nabycia pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW należących do grupy in.ventus i wierzytelności przysługujących Hamburg Commercial Bank AG wobec spółek zarządzających farmami wiatrowymi. Wartość transakcji to 137 mln euro.

.@TauronPE podpisał umowę nabycia 5 farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW #OZE #Tauron #FarmyWiatrowe #Krynica2019 #EconomicForum #ForumEkonomiczne #FE2019 @Economic_Forum_

Tauron nabył pięć farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce:
– Śniatowo, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
– Mogilno, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
– Inowrocław, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
– Dobrzyń, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
– Gołdap, 16 turbin o łącznej mocy to 48 MW

Czytaj także: Tauron przejmuje farmy wiatrowe grupy in.ventus. Jest zgoda UOKiK >>>

Projekt Polityki Energetycznej Polski

„Zakup farm wiatrowych przez Tauron wpisuje się  w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Jest to realizacja przyjętego przez Tauron nowego kierunku zielonej polityki” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

„Nasz ‚Zielony Zwrot’ nabiera tempa. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65% udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50% w perspektywie 2030 roku. Zakup farm wiatrowych należących do in.ventus to okazja nabycia aktywów w obszarze, w którym możliwości akwizycyjne są ograniczone” – dodał prezes Taurona Filip Grzegorczyk.

Dzięki przejęciu Tauron znalazł się na drugim miejscu wśród polskich grup energetycznych pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej z lądowych wiatrowych elektrowni zawodowych. Wszystkie farmy są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia. Farmy są zlokalizowane na korzystnych terenach pod względem wietrzności, a ich stan techniczny i udokumentowana produktywność pozwalają na osiąganie przewidywalnych przychodów w przyszłości, podano także.

Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi około 137 mln euro. Kwota ta będzie podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych poprzez podwyższenie ich kapitału, poinformowano w materiale.

W związku z transakcją Hamburg Commercial Bank wycofa powództwa wobec spółki Tauron Sprzedaż. Możliwe będzie również zakończenie postępowań toczących się z powództwa spółek należących do grupy in.ventus przeciwko spółkom grupy.

Po przejęciu łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Grupy Tauron wyniesie 380,75 MW. Całkowita moc zainstalowana z OZE zwiększy się natomiast do poziomu 619 MW.

Nowo nabyte farmy wiatrowe przyniosą ponad 100 mln zł EBITDA rocznie

Tauron Polska Energia spodziewa się, że nowo nabyte farmy wiatrowe przyniosą grupie ponad 100 mln zł EBITDA rocznie, poinformował wiceprezes Marek Wadowski.

„Spodziewamy się, że te farmy wiatrowe przyniosą nam rocznie ponad 100 mln zł EBITDA” – powiedział Wadowski podczas konferencji prasowej w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

„Zakładamy, że ta transakcja jest bezpieczna dla nas i pozytywnie wpłynie na stabilność finansową” – dodał wiceprezes.

Tauron „rozgląda się” za kolejnymi farmami wiatrowymi do przejęcia

Po akwizycji pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW należących do grupy in.ventus, Tauron Polska Energia poszukuje kolejnych projektów wiatrowych do przejęcia, poinformował wiceprezes Jarosław Broda.

„Jeśli chodzi o cel 900 MW, to nie jest zakładane osiągniętego ich tylko tą akwizycją istniejących farm. Pracujemy nad tym, by kupić inwestycje z pozwoleniami na budowę i rozglądamy się za ciekawymi projektami” – powiedział Broda podczas konferencji prasowej w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne grupy opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Skonsolidowane przychody sięgnęły 18 121,75 mln zł w 2018 r.

Źródło: ISBnews