Tauron podpisał list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. Tauron Wydobycie

Tauron podpisał list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. Tauron Wydobycie
Źródło: Tauron
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tauron podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. akcji Tauron Wydobycie - podał Tauron w komunikacie.

Jak podano, strony oświadczyły, że podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować czynności związane z transakcją, w tym podejmą działania związane z wyborem doradcy do spraw wyceny Tauron Wydobycie.

Czytaj także: PGE, Enea i Tauron złożyły w UOKiK wniosek ws. wspólnych przedsiębiorców >>>

„Decyzja o przeprowadzeniu transakcji uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych” – napisano w komunikacie.

Termin obowiązywania listu intencyjnego nie został określony

Kilka dni temu wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń informował, że do końca tego roku możliwe jest sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa – na zasadach rynkowych – udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj. Potwierdził, że w kolejnym etapie MAP rozważy konsolidację tych spółek, by skupić kopalnie węgla kamiennego – energetycznego w jednym podmiocie, jednak obecnie nie jest to przesądzony kierunek.

Będzie konsolidacja kopalń?

Wiceminister zaznaczył, że koncepcja ewentualnej konsolidacji kopalń nie obejmie ani Jastrzębskiej Spółki Węglowej (która produkuje głównie węgiel koksowy) ani podlubelskiej kopalni Bogdanka.

Obecnie Tauron Wydobycie, skupiający trzy kopalnie (Janina, Sobieski i Brzeszcze) należy do grupy Tauron, zaś Węglokoks Kraj (spółka zarządzająca kopalnią Bobrek w Bytomiu) należy do katowickiego Węglokoksu – spółki Skarbu Państwa. Akcjonariuszami Polskiej Grupy Górniczej – największego producenta węgla kamiennego w UE – są krajowe grupy energetyczne, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia.

Źródło: PAP BIZNES