Tarcza Finansowa PFR 2.0 będzie dostępna w 18 bankach komercyjnych i większości banków spółdzielczych, przyjmowanie wniosków od 15 stycznia

Tarcza Finansowa PFR 2.0 będzie dostępna w 18 bankach komercyjnych i większości banków spółdzielczych, przyjmowanie wniosków od 15 stycznia
Fot. stock.adobe.com/Fokussiert
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tarcza Finansowa PFR 2.0 dostępna w 18 bankach komercyjnych oraz w większości banków spółdzielczych, podał Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Rozpoczęcie przyjmowania wniosków planowane jest od 15 stycznia 2021 r.

Wszystkie 18 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych, które uczestniczyły w programie tarcza finansowa PFR 1.0 w kwietniu 2020 r. zadeklarowało udział w tarczy finansowej PFR 2.0.

„Oznacza to, że będą przyjmować za pośrednictwem swoich systemów bankowości elektronicznej wnioski o subwencje finansowe oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm z prawie 40 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Łączna wartość pomocy w ramach tarczy finansowej 2.0 wyniesie 35 mld zł, z czego dla mikro i MŚP trafi ok. 10 mld zł” – czytamy w komunikacie.

Kto będzie mógł złożyć wniosek o finansowanie?

Wnioski o finansowanie będą mogli złożyć przedstawiciele firm, które są klientami danego banku. Nie musi to być jednak ten sam bank, w którym przedsiębiorca ewentualnie wnioskował o subwencję z tarczy finansowej PFR 1.0, podano także.

Gotowość do uczestnictwa w dystrybucji środków z tarczy finansowej 2.0 dla mikro-, małych i średnich firm potwierdziły następujące banki: Alior Bank, Bank BPS oraz zrzeszone i współpracujące Banki Spółdzielcze, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas Bank Polska, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, SGB-Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB i współpracujące banki spółdzielcze.

„W ramach pierwszej tarczy finansowej PFR pomogliśmy uzyskać subwencję ponad 32 tysiącom firm prowadzącym rachunki w Pekao. Łączna kwota, która została przelana na ich konta to aż 7,4 mld zł. Widzimy realną poprawę sytuacji polskich firm, która jest zasługą wprowadzanych przez rząd działań pomocowych. Chcemy nadal pomagać przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności i zachowaniu miejsc pracy, dlatego przystępujemy do kolejnej odsłony programu – tarczy finansowej PFR 2.0. Wierzymy, że dzięki takiemu wsparciu firmy przetrwają ten trudny okres” – powiedziała wiceprezes Banku Pekao nadzorująca działalność Pionu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Magdalena Zmitrowicz, cytowana w osobnym komunikacie banku.

Czytaj także: Tarcza Finansowa 2.0: na pomoc dla firm 35-40 mld zł, premier o podziale środków >>>

„Z pewnością wielu klientów naszego banku będzie zainteresowanych uzyskaniem wsparcia w ramach tarczy 2.0 PFR. Obrót gospodarczy jest jedną z ofiar pandemii, dlatego tym ważniejsze jest jak najszybsze dotarcie z pomocą do firm, szczególnie z branż najmocniej dotkniętych skutkami częściowego zamrożenia gospodarki. […] Wspieranie naszych klientów w tym trudnym dla nas wszystkich czasie jest oczywistym priorytetem Idea Bank. Z pewnością pomocne będą doświadczenia zdobyte w pierwszej odsłonie programu. Mamy gotowy system, procedury, a także przeszkolonych pracowników, gotowych do natychmiastowego włączenia się do zorganizowanej przez PFR akcji pomocowej” – powiedział prezes Idea Banku Jerzy Pruski, cytowany w osobnym komunikacie banku.

Bank Millennium włącza się w wiele rządowych projektów i również w przypadku tarczy 2.0 udostępni swoje systemy, dzięki którym możliwe będzie wygodne wnioskowanie o wsparcie oraz sprawne i szybkie rozdystrybuowanie funduszy do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Ta pomoc jest dla nas naturalna, ponieważ dobrze rozumiemy naszych klientów oraz konsekwentnie wspieramy polską gospodarką i budowę cyfrowej administracji publicznej. Systemy bankowe stały się oknem na cyfrowy świat polskiej administracji, klienci z dużym zadowoleniem korzystają z możliwości, jakie daje współpraca między bankami, a administracją państwową” – powiedział członek zarządu Banku Millennium Andrzej Gliński, cytowany w osobnym komunikacie banku.

„W Santander Bank Polska prawie 53 tys. klientów firmowych i korporacyjnych otrzymało dotację za naszym pośrednictwem. Wartość środków przekazanych naszym klientom w pierwszej edycji Tarczy PFR przekroczyła 9,5 mld zł. Wówczas najwięcej wniosków napłynęło do nas od firm z sektora handlu detalicznego i hurtowego, z sektora przetwórstwa przemysłowego oraz sektora budowlanego. Jako bank planujemy pomóc przedsiębiorcom także w ramach Tarczy PFR 2.0. PFR będzie ją kierować do firm z branż, które musiały zawiesić lub znacząco ograniczyć działalność – m.in. do właścicieli hoteli i obiektów turystycznych, restauracji oraz firm zajmujących się organizacją targów czy kongresów” – mówi Adrian Kaczmarek, menedżer w segmencie MŚP Santander Bank Polska.

W miarę postępu prac, bank będzie udostępniał informacje dla przedsiębiorców na swojej stronie santander.pl. Informacje będą też dostępne na stronie pfr.pl.

Z kolei ING Bank Śląski będzie przyjmował wnioski o subwencje finansowe oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem system bankowości internetowej: Moje ING dla mikro- i małych firm oraz ING Business dla firm prowadzących pełną księgowość, wynika z komunikatu banku.

O subwencję będą mogły starać się firmy, które w okresie kwiecień-grudzień 2020 r. lub październik-grudzień 2020 r. odnotowały spadek obrotów o min. 30% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Przy spełnieniu określonych warunków subwencja z Tarczy Finansowej 2.0 może zostać umorzona w całości. Program jest również przeznaczony dla firm, które otrzymały subwencję z Tarczy 1.0.

Dla mikrofirm zatrudniających od 1 do 9 pracowników, które osiągnęły obrót lub sumę bilansową za 2019 r. do 2 mln euro subwencje finansowe będą wynosić 18 tys. zł lub 36 tys. zł  na zatrudnionego do maksymalnej kwoty 324 tys. zł. Ich wysokość zależna będzie od liczby pracowników i spadku obrotów.

Dla firm zatrudniających do 249 pracowników, których obrót za 2019 r. był mniejszy lub równy kwocie 50 mln euro, a suma bilansowa mniejsza niż 43 mln euro, subwencje będą zależne od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto do maksymalnej kwoty 3,5 mln zł. Pokrywać one będą 70% ich strat.

Subwencje PFR trafią do przedsiębiorstw prowadzących działalność w wybranych branżach, identyfikowanych na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Łączna wartość pomocy w ramach Tarczy Finansowej 2.0 wyniesie 35 mld zł, z czego dla mikro i MŚP trafi ok. 10 mld zł.

Źródło: ISBnews, ING Bank Śląski S.A., Santander Bank Polska