Tarcza antyinflacyjna: rząd poszeszył projekt; dla kogo dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna: rząd poszeszył projekt; dla kogo dodatek osłonowy?
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt pakietu antyinflacyjnego, który zakłada czasową obniżkę akcyzy na paliwa, zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz z opłaty emisyjnej, a także trzymiesięczną obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 do 8% i zniesienie akcyzy na energię elektryczną, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Nie wykluczył, że jeżeli inflacja nie będzie "wykazywała tendencji malejących", pakiet zostanie przedłużony.

„Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła te rozwiązania, które muszą być przyjęte w formie ustawowej, te zaś, które są możliwe do rozwiązania  na zasadzie rozporządzeń też są obecnie procedowane” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„W związku z tym obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8%, […] całkowicie znosimy akcyzę na energię elektryczną i obniżamy stawkę VAT na energię elektryczną do z 23% do 8%” – dodał.

Jak wcześniej zapowiadał, od 20 grudnia na pięć miesięcy ma zostać obniżona stawka akcyzy na paliwa do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Wdrożone zostaną rozwiązania dot. zwolnienia z opłaty emisyjnej.

Te rozwiązania – jak podkreślił Morawiecki – mają doprowadzić do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach o 20-25 gr.

Od stycznia planowane jest także wprowadzenie na trzy miesiące obniżki podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% i energię elektryczną.

Przedstawiony pakiet, który składa się przede wszystkim z obniżek podatków to dla budżetu koszt ok. 10 mld zł.

Pakiet został poszerzony o obniżkę VAT na ciepło z 23% do 8%

Premier jednocześnie poinformował, że pakiet został poszerzony o obniżkę VAT na ciepło z 23% do 8%. Została też zwiększona grupa docelowa planowanego dodatku osłonowego do 6,8 mln osób (wcześniej zapowiadano, że z dodatku ma skorzystać do 5 mln gospodarstw).

Pakiet może zostać przedłużony

Nie wykluczył, że pakiet może zostać przedłużony. 

„Jeżeli w II kw. przyszłego inflacja nie będzie pokazywała istotnych tendencji malejących, to będziemy działać dalej. […] Raz jeszcze obiecuję z tego miejsca, że jeżeli trzeba będzie, będziemy kontynuować nasze działania w II, III i kolejnych kwartałach przyszłego roku” – powiedział Morawiecki. 

Premier: jeżeli KE się zgodzi, obniżymy VAT na żywność do 0%

Jeżeli byłaby zgoda Komisji Europejskiej na obniżenie stawki VAT na artykuły żywnościowe do 0%, Polska zdecydowałaby się na taki ruch w I poł. 2022 r., poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„My apelowaliśmy […] do Komisji Europejskiej. Niestety, są takie regulacje w ramach Komisji Europejskiej, że nie mamy zgody na to żeby obniżyć VAT na artykuły żywnościowe do 0%. Jeżeliby taka zgoda była, jest moja deklaracja pełna, aby od o 1 stycznia na pół roku obniżyć do 0% VAT na podstawowe artykuły żywnościowe” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Ze względu na brak możliwości obniżenia stawki VAT na żywność do 0%, rząd proponuje wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego, wypłacanego w dwóch ratach, który miałby trafić do 6,8 mln osób.

Kiedy inflacja zacznie spadać?

Premier Mateusz Morawiecki liczy, że inflacja zacznie spadać w II kw. 2022 r. i trend ten będzie widoczny w następnych miesiącach przyszłego roku.  

„Mogę tutaj posłużyć się analizami Narodowego Banku Polskiego, ponieważ tam jest najbardziej rozbudowane instrumentarium oceny trendów inflacyjnych. Według danych, które widziałem inflacja może jeszcze być w trendzie rosnącym przez najbliższe parę miesięcy, ale od wiosny przyszłego roku powinna być w trendzie malejącym” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że rząd patrzy przede wszystkim na trend.

„Jeżeli ten trend będzie już od kwietnia, maja i w czerwcu malejący, to będziemy czekali na rozwój wydarzeń, bo to będzie znaczyło, że w następnych miesiącach będzie jeszcze niżej i jeszcze niżej, a o to nam chodzi, żeby inflacja była przyduszona, żeby ceny przestały rosnąć, a jeżeli już to żeby były w granice, które obserwowaliśmy w ostatnich kilku latach” – dodał.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dzisiaj według szybkiego szacunku danych, że inflacja konsumencka wyniosła 7,7% w ujęciu rocznym w listopadzie 2021 r.,. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1% w listopadzie.

Czytaj także: GUS: inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc.; wzrost cen przebił szacunki ekonomistów >>>

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 4,9% w 2021 r., po czym przyspieszy do 5,8% r/r w 2022 r. i wyniesie 3,6% w 2023 r. Według projekcji, inflacja miała osiągnąć szczyt na poziomie 7% r/r w I kw. 2022 r. i wrócić do pasma odchyleń od celu (3,5% r/r) w II kw. 2023 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2021 r. (cut-off date). Tymczasem 3 listopada Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25%).

Źródło: ISBnews