Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz, będą dopłaty do żywności

Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz, będą dopłaty do żywności
Fot. stock.adobe.com/nanomanpro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tarcza antyinflacyjna to koszt ok. 10 mld zł, zawiera m. in. obniżkę akcyzy na paliwo, obniżenie stawek VAT na energię elektryczną i gaz, dopłaty dla gospodarstw domowych - zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z prezentacji KPRM, tarcza antyinflacyjna rządu zawiera m.in:

– od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE;

– od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;

– obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące;

– obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiąca;

– dodatek osłonowy – dopłata w wysokości 400-1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, wypłacana w dwóch ratach w 2022 r.; obejmie to 5,2 mln gospodarstw domowych.

Czytaj także: ING: tarcza antyinflacyjna obniży szczyt inflacji w I kw. 2022 roku, ale podwyższy wskaźnik w II-IV kw. >>>

Dzisiaj prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję zamortyzuje uderzenie inflacyjne.

„Jak trzeba będzie, to pokażemy w przyszłości, w kolejnych kwartałach, kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. To obszar cen paliw, cen energii i cen żywności” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: PKO BP: tarcza antyinflacyjna ogranicza ryzyko wymknięcia się CPI spod kontroli >>>

„Po pierwsze wprowadzamy obniżkę cen paliw. Już od 20 grudnia na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do poziomu minimalnego w Unii Europejskiej. Po drugie, od stycznia 2022 do 31 maja, też na 5 miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na 5 miesięcy. I te wszystkie działania razem, po stronie państwa – nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe – doprowadzą do obniżki cen paliw o około 20, nawet do około 28, 30 groszy” – dodał.

Czytaj także: Santander: tarcza antyinfalcyjna może neutralizować wpływ podwyżek stóp procentowych i w dłuższym horyzoncie nasilać presję inflacyjną >>>

Obniżka stawki podatku VAT na gaz do 8 proc. od 1 stycznia 2022 r.

Rząd planuje także obniżyć stawkę podatku VAT na gaz do 8 proc. od 1 stycznia 2022 r.

„Po drugie, od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące, zimowe miesiące, wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. (…) Także znosimy tutaj całkowicie akcyzę na energię elektryczną” – powiedział premier.

Czytaj także: Citi Handlowy: tarcza antyinflacyjna przejściowo obniży CPI, będą dalsze podwyżki stóp procentowych >>>

Jak wynika z prezentacji KPRM, zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh ma dotyczyć gospodarstw domowych. Ponadto, nastąpić ma obniżka akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Rząd chce też obniżyć VAT na energię elektryczną

„Od stycznia, na trzy miesiące, obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także w kontekście powstrzymywania cen spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu i certyfikatami zielonymi. Będę taki postulat zgłaszał, aby zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2” – powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, że wszystkie przedstawione w czwartek działania to łącznie koszt ok. 10 mld zł.

Wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego

Rząd planuje też wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego, tj. dopłaty w wysokości od 400 do 1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, wypłacanego w dwóch ratach w 2022 r.

„Trzeci obszar, który chciałem zasygnalizować, to skierowanie bezpośredniego wsparcia do rodzin poprzez dodatek osłonowy. Zastanawialiśmy się na obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe, niestety KE ma inne zasady, nie zgadza się na tego typu działania. W związku z tym wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, wprowadzamy go dla osób według kryteriów dochodowych” – powiedział premier.

„Ten specjalny dodatek będzie o wartości od 400 zł do ponad 1.000 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa. Ten dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych” – dodał.

Koszt dla budżetu obniżek stawek VAT na gaz i energię elektryczną to ok. 1,85 mld zł

Koszt dla budżetu obniżek stawek VAT na gaz i energię elektryczną to ok. 1,85 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„Od stycznia do marca 2022 r. VAT na energię elektryczną zostanie obniżony z 23 proc. do 5 proc. Dla budżetu to koszt ok. 1,15 mld zł. (…) Zależy nam również na tym, aby Polacy nie odczuli podwyżek cen gazu – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy wielu ogrzewa nim swoje domy. Obniżamy VAT z 23 proc. do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Dla budżetu to koszt ok. 0,7 mld zł. Na zmianach skorzysta ponad 9 mln gospodarstw domowych” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Tarcza pomoże obniżyć inflację >>>

W komunikacie resort finansów zaznaczył, że obniżenie akcyzy do poziomu dozwolonego przez prawo europejskie minimum, zmniejszy obciążenie podatkiem w zależności od rodzaju paliwa.

„Oznaczać będzie także niższe koszty energii elektrycznej dla podmiotów gospodarczych. To ok. 1,5 mld zł oszczędności dla podatników” – napisano.

Orlen i PGNiG pozytywnie o tarczy antyinflacyjnej; liczą na wzrost popytu dzięki obniżce cen paliw

PKN Orlen i PGNiG pozytywnie oceniają przedstawione przez rząd założenia tarczy antyinflacyjnej, zakładające czasowe obniżki obciążeń podatkowych. Przedstawiciele koncernów oceniają, że spadek cen paliw powinien przełożyć się na wzrost popytu.

„Propozycja tarczy antyinflacyjnej rządu Morawieckiego to bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia grupy Orlen oraz naszych klientów. Zaproponowane działania pozwolą na obniżenie cen paliw na rynku polskim, wzmacniając tym samym działania podejmowane przez grupę Orlen, przy utrzymaniu konkurencyjności oraz rynkowych warunków prowadzenia biznesu” – przekazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski poinformował, że spółka bardzo pozytywnie ocenia rządowy plan obniżenia VAT na gaz z 23 do 8 proc. w I kwartale 2022 r.

„Cena paliwa gazowego na pewno ma istotny wpływ na jego popyt, więc decyzje o obniżce VAT oceniamy na pewno bardzo pozytywnie” – powiedział Perkowski podczas konferencji prasowej.

Źródło: PAP BIZNES