Tarcza antyinflacyjna daje czas RPP?

Tarcza antyinflacyjna daje czas RPP?
Agata Filipowicz-Rybicka, Fot. Alior Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zapowiedziana przez rząd tarcza antyinflacyjna spowoduje obniżenie inflacji konsumenckiej w krótkiej perspektywie - pisze Agata Filipowicz-Rybicka, Dyrektor Działu Analiz Makroekonomicznych, Główny Ekonomista Alior Bank SA.

W czwartek rząd zapowiedział tarczę antyinflacyjną nakierowaną głównie na obniżki podatków od paliw, energii i gazu oraz wprowadzenie dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych.

Powyższe działania spowodują obniżenie inflacji konsumenckiej w krótkim okresie zmieniając kształt jej ścieżki. W rezultacie szczyt CPI zostanie prawdopodobnie wyznaczony z końcem br. lub z początkiem 2 kwartału’22 i sięgnie ok. 7,5% r/r.

Poprzednio zakładaliśmy szczyt inflacji bliski 8% w lutym’22. Proponowane zmiany powinny oddziaływać przede wszystkim w 1 kwartale’22 przez kanał niższych cen energii elektrycznej i gazu (szczegółów jeszcze nie znamy, ale wstępnie szacujemy ściągnięcie z CPI po 1-1,5 p.p. w okresie styczeń – marzec ), a w kosmetycznym stopniu przez obniżkę cen paliw.

W całym roku wpływ zmian fiskalnych będzie jednak niewielki i średniorocznie powinien obniżyć inflację o ok. 0,3 p.p.

Możliwe większe podwyżki stóp procentowych, ale później

Po części działania z tarczy antyinflacyjnej zneutralizują negatywny wpływ podwyżek stóp procentowych na konsumpcję, ale zmiany podatkowe oraz dodatek osłonowy w szerszej perspektywie będą miały jednocześnie charakter proinflacyjny, ze względu na wzrost dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych.  

Tym samym tarcza nie powinna znacząco wpłynąć na cykl zacieśniania monetarnego przez RPP w krótkim terminie, przy czym w szerszej perspektywie rośnie ryzyko, iż zajdzie konieczność mocniejszych podwyżek stóp.

Stopy NBP na poziomie 2,5 procent na koniec 2022 roku?

Jednocześnie obniżenie szczytu inflacji zmniejsza ryzyko gwałtowniejszego cyklu podwyżek jak dotychczas wyceniał rynek (wzrostu stóp procentowych do ok. 3% na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy), a oczekiwania spadku inflacji w przyszłym roku wraz z niższą jej trajektorią początkiem roku mogą sprzyjać przejściowemu wstrzymywaniu się RPP z dalszymi podwyżkami.

Podtrzymujemy nasze oczekiwania kontynuacji podwyżek stóp procentowych w grudniu, w tym referencyjnej o 50 p.b., do 1,75%, a dalej do 2,5% na koniec 2022. Ryzyko dla prognozy ścieżki stóp jest w naszej ocenie skierowane w górę.

Źródło: aleBank.pl