Tarcza 6.0: e-wnioski ws. zwolnień ze składek za trzeci kwartał 2020 r. tylko do 15 stycznia

Tarcza 6.0: e-wnioski ws. zwolnień ze składek za trzeci kwartał 2020 r. tylko do 15 stycznia
Fot. stock.adobe.com / studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
15 stycznia upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. „To kolejny realizowany przez ZUS ważny etap wsparcia przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa” ‒ podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Tarcza 6.0 rozszerzyła możliwość zwolnienia ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku na kolejnych przedsiębiorców.

Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS

Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Czytaj także: Tarcza 6.0: prawie 49 mln złotych jest już na kontach przedsiębiorców

Składki opłacone do zwrotu

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone ‒ jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych

„To kolejny realizowany przez ZUS ważny etap wsparcia przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa” ‒ podkreśla prof. Gertruda Uścińska.

„Od blisko roku realizowane przez nas wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok. 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych.

Wypłaciliśmy ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych” – wskazuje szefowa Zakładu.

Czytaj także: Tarcza 6.0: zwolnienie ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe tylko po złożeniu e-wniosku

Zwolnienie ze składek za listopad 2020 r.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0.

W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Czytaj także: ZUS: przedsiębiorcy mogą już wnioskować o nowe świadczenia

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS