Szykuje się ciężki rok dla banków i ich klientów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pietraszkiewicz.krzysztof.05.200xWchodzące nowe regulacje dla banków przełożą się na wyższe wymagania dla kredytobiorców. A dodatkowe opłaty, nakładane na banki, odczują również ich klienci.

 

Wygaszanie programu „Rodzina na swoim”, nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim oraz rekomendacja S II. Zmiany wdrażane w końcówce 2011 roku dadzą się we znaki bankom i konsumentom w ciągu następnych 12 miesięcy.

„Te rozwiązania powodują, że w pewnym zakresie dostęp do kredytu konsumenckiego będzie nieco ograniczony. Banki, w imię bezpieczeństwa portfela kredytowego, będą musiały dochować większej staranności, stawiać jeszcze większe wymagania swoim klientom.”- ostrzega Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Bankowcy z niepokojem patrzą na 2012 rok również w kontekście planowanych obciążeń dla całego sektora.

„Myślę o wprowadzonych wysokich opłatach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, które służą stabilności sektora bankowego, ale też o opłacie stabilizacyjnej, która może sięgnąć 1 mld 700 mln zł dodatkowo. Pewną troska jest też dla nas dyskusja na forum międzynarodowym o podatku od transakcji finansowych.”- podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zdaniem prezesa ZBP podatek ten już za 2-3 lata może obciążyć sektor bankowy kwotą nawet 12 mld złotych rocznie. To, w jego ocenie, gigantyczne sumy, które nie pozostaną bez wpływu na polski rynek finansowy. Dlatego już dziś prognozuje gorsze od tegorocznych wyniki finansowe polskich banków.

Aby zobaczyć wypowiedź Krzysztofa Pietraszkiewicza kliknij tutaj