Szwecja w obliczu wojny w Ukrainie przeprasza się z gotówką?

Szwecja w obliczu wojny w Ukrainie przeprasza się z gotówką?
Fot. stock.adobe.com/piaskun_
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
SVT, czyli szwedzki nadawca publiczny, uruchomił nową serię edukacyjną programu telewizyjnego „Samhällskollaps” (Upadek społeczny). Dotyczy ona przygotowania się Szwecji na sytuacje kryzysowe, a decydenci z kluczowych obszarów życia publicznego konfrontowani są ze scenariuszami, które mają wpływ na całe społeczeństwo, pisze Szymon Stellmaszyk, Doradca Zarządu ZBP w Zespole ds. współpracy międzynarodowej.

Hans Lindberg, prezes Szwedzkiego Stowarzyszenia Bankowców (SBA) odpowiadał m.in. na pytanie, co się stanie, jeśli system płatności zostanie poddany atakowi hakerów i nie będzie działał przez dłuższy czas i jak chronione są pieniądze klientów podczas cyberataków.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Bankowiec zapewniał, że szwedzkie instytucje finansowe doskonale zdają sobie sprawę z różnych zagrożeń i bardzo poważnie traktują cyberryzyko.

Prowadzą ustrukturyzowaną i długoterminową pracę w celu zarządzania tym ryzykiem i ciągłe poprawiają bezpieczeństwo. Obejmuje to ciągłe monitorowanie zagrożeń, aktualizacje, testy systemów informatycznych oraz skanowanie pod kątem podatności.

Jego zdaniem Szwecja potrzebuje jednak lepszych działań następczych i kontroli nad krajową strategią bezpieczeństwa informacyjnego i cybernetycznego. Aby szybko i skutecznie ją wdrożyć, rząd musi nad tym wzmocnić kontrolę.

Konieczna współpraca rządu z sektorem finansowym

Prezes przyznał, że szwedzki system finansowy jest złożony i w dużej mierze zdigitalizowany. Podkreślił jednak na konieczność usprawnienia wymiany informacji o zagrożeniach cybernetycznych między władzami a instytucjami finansowymi.

Zagrożenia cybernetyczne dla sektora finansowego mają ścisły związek z sytuacją w zakresie polityki bezpieczeństwa kraju. W tym kontekście szwedzki sektor finansowy potrzebuje np. dostępu do odpowiednich informacji od władz dotyczących obecnych zagrożeń dla państwa i sektora.

Konieczne ustanowienie spójnej cyberstrategii ćwiczeń i testów

Zaznaczył, że aby rozwinąć i przetestować zdolność Szwecji do radzenia sobie z cyberatakami należy też dużo ćwiczyć, co pomoże zidentyfikować luki w zabezpieczeniach i przygotować się na cyberataki na społecznie krytyczne działania i funkcje. Tymczasem w Szwecji nie ma dziś spójnej strategii ćwiczeń i testów dla domeny cyber.

Ćwiczenia występują w różnych branżach i sektorach społeczeństwa, ale nie tworzy to spójnego obrazu tego, jakimi niedociągnięciami należy się zająć na poziomie krajowym. Asocjacja bankowa proponuje więc ustanowienie spójnej cyberstrategii ćwiczeń i testów.

Dostęp do gotówki warunkiem bezpieczeństwa

Kolejną kwestią poruszaną w programie był sposób, w jaki ludzie uzyskują dostęp do gotówki, gdy płatności kartą chwilowo nie działają. Według Riksbanku (banku centralnego Szwecji) obecnie jest w obiegu nieco ponad 60 miliardów koron szwedzkich i jeśli się skończą, zostaną uzupełnione.

Istnieje konieczność przygotowania się do dystrybucji gotówki w sytuacjach kryzysowych, gdy płatności cyfrowe są niewykonalne i gdy bankomaty nie są dostępne

Gotówkę można wypłacić obecnie w ponad 2400 bankomatach zlokalizowanych w całej Szwecji. Banki z oddziałami bankowymi są oczywiście gotowe do otwarcia się na dostawę gotówki, jeśli będzie taka potrzeba.

Istnieje jednak konieczność przygotowania się wszystkich zaangażowanych podmiotów do dystrybucji gotówki w sytuacjach kryzysowych, gdy płatności cyfrowe są niewykonalne i gdy bankomaty nie są dostępne – podkreślił.

Źródło: aleBank.pl