Szwecja chce wyeliminowywać gotówkę. Polska pójdzie kiedyś w jej ślady?

Szwecja chce wyeliminowywać gotówkę. Polska pójdzie kiedyś w jej ślady?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niektóre kraje, jak Szwecja, planują w przyszłości całkowitą rezygnację z gotówki. W innych jest to nadal dominująca forma płatności. W Polsce póki co jedynie ok. 30 proc. transakcji realizujemy bezgotówkowo. Jak będzie w przyszłości?

#TomaszPol z @BankMillennium: 38 proc. badanych deklaruje, że w Polsce nigdy nie zniknie gotówka #finanseprzyszlosci #BankMillennium

Liderem płatności bezgotówkowych jest Skandynawia. W Szwecji bank narodowy planuje wyeliminowanie gotówki do 2030 r. Odmienne są przyzwyczajenia Niemców i Francuzów. A co wybierają Polacy?

– Podróżując po Norwegii, trudno nam będzie spotkać osoby płacące w sklepach gotówką – mówi Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium. – W tym kraju tylko 10 proc. obywateli preferuje gotówkę jako formę płatności.

Niemcy przywiązani do gotówki

Poszukując skrajności: zupełnie inne przyzwyczajenia mają Niemcy, tam 8 na 10 transakcji w sklepach czy punktach usługowych to płatności gotówkowe. W portfelu statystycznego Niemca jest trzy razy więcej gotówki niż u Francuza.

– Polska nie wygląda jeszcze imponująco pod tym względem. Jedynie ok. 30 proc. transakcji realizujemy bezgotówkowo – komentuje dyr. Tomasz Pol.

Gotówka w Polsce nigdy nie zniknie?

Jednak to będzie się szybko zmieniać. W badaniu #finanseprzyszlosci, przeprowadzonym na zlecenie Banku Millennium, 38 proc. badanych deklaruje, że w Polsce nigdy nie zniknie gotówka – sądzi tak więcej mężczyzn niż kobiet. 17 proc. twierdzi, że z gotówką pożegna się w ciągu najbliższych 20 lat.

Najchętniej wybieranym sposobem płatności teraz i w perspektywie 10 lat pozostaje plastikowa karta płatnicza – chce nią płacić ponad 50 proc. Polaków. Gotówką w 2018 r. najchętniej płaciłaby blisko co piąta badana osoba, natomiast za dziesięć lat wybiera ją już tylko 13 proc. respondentów. Płacenie telefonem bądź BLIKiem w telefonie będzie w 2028 r. popularniejsze niż płacenie gotówką.

Źródło: MarketNews24