Szwajcarski Bank Narodowy podnosi stopy procentowe, złoty słabnie do CHF

Szwajcarski Bank Narodowy podnosi stopy procentowe, złoty słabnie do CHF
Fot. stock.adobe.com / doganmesut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt. proc. do - 0,25 proc. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Od rana frank szwajcarski zyskuje w stosunku złotego, jego kurs wzrósł z poziomu poniżej 4,5 złotego do 4,65. W czwartek także Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb do 1,25 proc.

Bank zaskoczył rynki niespodziewaną podwyżką – to pierwszy wzrost stóp procentowych od 2007 r. Nadal są jednak ujemne.

Przed podwyżką stopy procentowe w Szwajcarii wynosiły -0,75 proc. Teraz to -0,25 proc.

Bank podał w komunikacie, że zaostrzenie polityki pieniężnej ma na celu zapobieganie rozszerzaniu się inflacji na towary i usługi w Szwajcarii.

SNB nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych, aby ustabilizować inflację. Bank nie wykluczył też interwencji na rynku walutowym.

Czytaj także: Jak to z frankiem szwajcarskim było…w Szwajcarii >>>

Frank szwajcarski się umacnia

W reakcji na podwyżkę stóp w Szwajcarii złoty stracił do franka około godziny 10.00 ponad 2,5 proc. Kurs franka wzrósł z 4,49 zł do prawie 4,60 zł.

Frank umocnił się zaś do euro o ok. 2 proc.

Wyższe stopy procentowe w Szwajcarii, a szczególnie związany z tym faktem wzrost kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotego oznacza istotne podwyższenie miesięcznych rat płaconych przez „frankowiczów”.

Niespodziewanej decyzji SNB o podwyżce stóp procentowych towarzyszy też zmiana perspektyw inflacji w Szwajcarii, którą SNB ocenia obecnie na 2,8 proc. w 2022 r., 1,9 proc. w 2023 r. i 1,6 proc. w 2024 r.

W marcu SNB prognozował 2,1 proc. w tym roku oraz po 0,9 proc. w 2023 i 2024.

Bank Anglii też podnosi stopy

Podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii nastąpiła zaledwie kilka godzin po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna zintensyfikowała swoją walkę z inflacją podwyższając stopy procentowe o 75 pb.

W czwartek Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb do 1,25 procent.

BoE wskazał, że szczyt inflacji – lekko powyżej 11 proc. – nastąpi w październiku.

Bank prognozuje, że PKB W.Brytanii spadnie w II kw. o 0,3 proc. podczas gdy wcześniej szacował, że będzie wzrost o 0,1 proc.

To piąte z rzędu posiedzenie, na którym BoE podnosi stopy procentowe. Podczas poprzednich posiedzeń BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 90 pb.

Źródło: PAP BIZNES, stooq.pl, aleBank.pl