Szef KNF: spadek sprzedaży kredytów hipotecznych ma głównie charakter makroekonomiczny

Szef KNF: spadek sprzedaży kredytów hipotecznych ma głównie charakter makroekonomiczny
Jacek Jastrzębski Fot. PAP / Radek Pietruszka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spadek sprzedaży na rynku kredytów hipotecznych ma w większości charakter makroekonomiczny. To raczej wynik ogólnej sytuacji makroekonomicznej niż konsekwencja samych działań nadzorczych, powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski w Radio Tok FM.

„Nadal istnieje bardzo duże ryzyko zmienności na rynkach finansowych (…) nie zmieniło się nic istotnie, co uzasadniałoby zmianę podejścia do bufora stopy procentowej na potrzeby oceny zdolności kredytowej” – dodał.

Czytaj także: BIK: we wrześniu banki udzieliły najmniej kredytów mieszkaniowych od ponad 12 lat >>>

Kredyty oparte na stałej stopie procentowej

Przewodniczący ocenił, że konieczne jest upowszechnienie na rynku kredytów opartych na stałej stopie procentowej.

„Jestem w stanie sobie wyobrazić, że my – dostrzegając potrzebę tej zmiany cywilizacyjnej i chcąc dać dodatkowy impuls do rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych opartych na stałej stopie procentowej – będziemy w tym zakresie wykorzystywali bufor 5 pkt. procentowych” – powiedział Jastrzębski.

Czytaj także: UKNF: postulaty deweloperów poluzowania dostępu do kredytów hipotecznych niepokojące >>>

„Jeżeli patrzymy na politykę nadzorczą, to jestem w stanie sobie wyobrazić cele polityki nadzorczej KNF, które będą uzasadniały by np. preferencyjnie traktować kredyt o stałej stopie (…) Co do tej stałej stopy jest miejsce do dyskusji (…)” – dodał.

Rekomendacja KNF

W lutym 2022 r. nadzór zalecił bankom, aby w procesie oceny zdolności kredytowej klientów przyjmowana minimalna zmiana poziomu stóp procentowych wynosiła co najmniej 500 punktów bazowych. Wcześniej bufor ten był wyznaczony na poziomie o połowę niższym.

BIK informował wcześniej, że wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych we wrześniu 2022 r. spadła w Polsce o 71,3 proc. rdr, a w ujęciu liczbowym spadła o 70,6 proc. rdr.

Źródło: PAP BIZNES