Szczepionka na COVID-19: rząd planuje punkt szczepień w każdej gminie, ok. 8 tys. w całym kraju

Szczepionka na COVID-19: rząd planuje punkt szczepień w każdej gminie, ok. 8 tys. w całym kraju
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd zakłada, że będzie ok. 8 tys. punktów szczepień w skali kraju - poinformował na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szacujemy, że w skali kraju będzie ok. 8 tys. punktów szczepień. Chcemy, aby taki punkt był w każdej gminie w Polsce.

– powiedział Michał Dworczyk.

Dodał, że udział w szczepieniach weźmie udział ok. 40-50 tys. osób z personelu medycznego.

Rząd zakłada też, że w każdej gminie będzie przynajmniej 1 punkt mobilny.

Od piątku mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

Wycena szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że została wykonana wycena szczepień, zakłada ona 4 warianty.

61,24 zł będzie wynosił koszt szczepienia, kiedy pacjent udaje się do punktu szczepień. 68,15 zł to koszt szczepienia z dowozem, transportem medycznym. 73,19-95,7 zł to koszt szczepienia wykonywany przez zespół mobilny, w zależności od liczby pacjentów.

„W okolicach wakacji sytuacja epidemiczna w Polsce powinna się ustabilizować”

Akcja wyszczepiania prawdopodobnie rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego co oznacza, że w okolicach wakacji 2021 r. sytuacja epidemiczna w Polsce powinna się ustabilizować – powiedział na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Tempo szczepień warunkowane jest oczywiście decyzjami Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wiemy, że pierwsza decyzja będzie 29 grudnia, kolejna decyzja ma być 12 stycznia, więc patrząc tak realnie to rzeczywiście na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy akcję wyczepiania” – powiedział minister zdrowia.

Czytaj także: Szczepionka na COVID-19: Wielka Brytania już dopuściła preparat, Belgia ma rozpocząć szczepienia 5 stycznia, dłuższa procedura w Niemczech >>>

„Jeżeli wyszczepienie dwoma dawkami oznacza konieczność powtórzenia tego zabiegu – to daje 21 dni, czyli 3 do 4 tygodni po pierwszej dawce – można więc przyjąć, przy tempie takim, że będziemy szczepili 1 mln osób miesięcznie, co wydaje się też optymistycznym na początku założeniem, że pewnie gdzieś w okolicach wakacji będziemy mieli coraz bardziej komfortową sytuację. (…) Myślę, że sytuacja powinna się w okolicach wakacji na tyle uspokoić, że będziemy po prostu mogli zaczynać normalnie funkcjonować” – dodał.

„Rząd w tym momencie nie ma planów wydłużenia ferii zimowych”

Z uwagi wciąż trudną sytuację pandemiczną rząd w tym momencie nie ma planów wydłużenia ferii zimowych, by wesprzeć branżę turystyczną – powiedział w trakcie konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i pracy Jarosław Gowin.

„Krzywa wzrostu w ostatnich tygodniach się zatrzymała czy nawet obniżyła, ale codziennie są to niestety liczby przekraczające 10 tys. nowych zachorowań. W tej sytuacji mówienie czy rozważanie postulatów środowisk turystycznych, czy samorządów z regionów turystycznych, by wydłużyć ferie byłoby zdecydowanie przedwczesne. Rząd w tym momencie nie ma takich planów” – powiedział.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Według aktualnych wytycznych rządu, ferie zimowe są skumulowane w całym kraju w dniach 4-17 stycznia 2021 roku, żeby ograniczyć wyjazdy turystyczne.

„Do 27 grudnia nie będzie zmian w obostrzeniach epidemicznych”

Do 27 grudnia rząd nie będzie wprowadzał zmian w obostrzeniach epidemicznych, a decyzje o ich luzowaniu zostaną podjęte przed Świętami – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Chcemy zachowywać się stabilnie, podejmować rozważne decyzje i dlatego – tak jak się umówiliśmy na poziomie regulacji, jaką jest rozporządzenie epidemiczne – będziemy czekali do 27 grudnia nie wprowadzając żadnych zmian, a potem oczywiście będzie czas na zmiany. Decyzje będziemy podejmowali przed Świętami” – powiedział.

Źródło: PAP BIZNES