Szczepionka na COVID-19: Wielka Brytania już dopuściła preparat, Belgia ma rozpocząć szczepienia 5 stycznia, dłuższa procedura w Niemczech

Szczepionka na COVID-19: Wielka Brytania już dopuściła preparat, Belgia ma rozpocząć szczepienia 5 stycznia, dłuższa procedura w Niemczech
Fot. stock.adobe.com/phonlamaiphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szczepionka na Covid-19 firmy Pfizer/BioNTech została dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii. Szczepionka zostanie udostępniona w całej Wielkiej Brytanii od przyszłego tygodnia - poinformował w środę Departament Zdrowia i Opieki Społecznej.

Pfizer podał z kolei w komunikacie, że firmy są gotowe na to, aby dostarczyć pierwsze dawki szczepionki do Wielkiej Brytanii „natychmiast”.

Wielka Brytania podpisała wcześniej umowę na dostawę 40 mln dawek szczepionki na Covid-19 – z dostawą w 2020 i 2021 r.

Czytaj także: Kiedy szczepionka na COVID-19 trafi na rynek? KE zapowiada szybkie decyzje ws. zezwolenia >>>

We wtorek firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw Covid-19.

Wcześniej – w listopadzie – Pfizer Inc. i BioNTech SE przedłożyły amerykańskim organom regulacyjnym swoje dane o szczepionce na Covid-19.

Trwa składanie wniosków regulacyjnych w innych krajach

Pfizer i BioNTech rozpoczęły też składanie wniosków regulacyjnych w innych krajach, w tym w Australii, Kanadzie i Japonii.

Pfizer i BioNtech mogą dostarczyć na całym świecie do 50 mln dawek szczepionki w 2020 r. i do 1,3 mld dawek w 2021 r. 

W Niemczech zatwierdzanie szczepionki potrwa dłużej

Niemcy zdecydowały się na dłuższą procedurę zatwierdzania szczepionek przeciw Covid-19 niż Wielka Brytania, gdzie odbędzie się szybki proces ich autoryzacji. Berlin chce w ten sposób zwiększyć zaufanie do szczepionek – powiedział w środę niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

„Są państwa, w tym Niemcy, które też mogłyby wydać takie szybkie zezwolenie, gdyby chciały. Ale zdecydowaliśmy się tego nie robić i zdecydowaliśmy się na wspólne europejskie podejście do sprawy” – powiedział Spahn, pytany o brytyjską procedurę i zatwierdzenie dla szczepionki firm Pfizer i BioNTech.

„Bardzo ważne jest, abyśmy robili wszystko, aby pomóc w promowaniu zaufania do tej autoryzacji” – dodał.

Czytaj także: Premier: rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw COVID-19, koszt od 5 do 10 mld zł >>>

Niemiecki europoseł i rzecznik ds. zdrowia Europejskiej Partii Ludowej Peter Liese skrytykował brytyjski pośpiech w zatwierdzaniu szczepionek. „Myślę, że ta decyzja jest problematyczna i zalecam państwom członkowskim UE, aby nie naśladowały tego przykładu” – powiedział polityk.

Dodał, że kilka tygodni dokładnego badania przez Europejską Agencję Leków (EMA) jest lepsze niż pospieszne zatwierdzenie w nagłych wypadkach.

Minister edukacji i badań naukowych Niemiec Anja Karliczek nazywa brytyjską zgodę na szczepionkę na koronawirusa od firm Pfizer i BioNTech ważną wiadomością. „Dzisiejsza decyzja nie jest decyzją dla Europy. Ale organ zatwierdzający w Wielkiej Brytanii ma również surowe standardy, jak wiemy” – powiedziała polityk.

„To zatwierdzenie awaryjne jest z pewnością kolejnym pozytywnym znakiem dla rozwoju szczepionki, która może być również stosowana w Niemczech w najbliższej przyszłości” – powiedziała Karliczek. „W Niemczech jest jednak stosowana zwykła procedura w badaniu szczepionek i nie będzie żadnych skrótów. Nie ma kompromisów w odniesieniu do wymagań dotyczących szczepionki” – podkreśliła minister.

W Belgii szczepienia rozpoczną się 5 stycznia?

Szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w Belgii 5 stycznia – podał w środę dziennik „Le Soir”, powołując się na informacje belgijskich władz.

„Kiedy szczepionki będą gotowe, nasz kraj będzie gotowy. Będziemy wtedy mieli jasne ustalenia, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy i jak zostanie to zrobione” – oświadczył premier Belgii Alexander De Croo.

Dodał, że szczepienia przeciwko koronawirusowi powinny rozpocząć się w Belgii 5 stycznia.

„Proponowana jest strategia szczepień, która będzie przedmiotem dyskusji między różnymi władzami” – powiedział dziennikarzom De Croo przy okazji wizyty w specjalnych jednostkach policji federalnej.

Podkreślił jednak, że „konkretny plan” musi zostać zatwierdzony przez różne rządy – rząd federalny oraz władze regionów. „Nastąpi to w bardzo krótkim okresie” – zapewnił premier.

„5 stycznia będziemy gotowi, podobnie jak inne kraje” – podsumował.

„Na wiosnę szczepionki przeciw COVID-19 dostępne dla wszystkich Amerykanów”

Szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być dostępna dla każdego w USA do wiosny 2021 roku – poinformował w środę amerykański minister zdrowia Alex Azar. Z zadowoleniem przyjął decyzję władz medycznych Wielkiej Brytanii o dopuszczeniu do użycia szczepionki firm Pfizer i BioNTech.

„Brytyjska zgoda to wspaniała wiadomość; dla Amerykanów powinno to być bardzo uspokajające, że niezależny organ regulacyjny w innym kraju stwierdził, że ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna” – powiedział Azar w rozmowie z telewizją Fox.

Ponadto zapowiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być dostępna dla każdego w USA do wiosny 2021 roku.

Azar przypomniał także, że zewnętrzni doradcy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spotkają się 10 grudnia, by rozważyć awaryjne dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. To ma nastąpić w kilka dni po spotkaniu.

Prawdopodobnie tydzień później zgodę na dopuszczenie swojej szczepionki do użytku otrzyma w USA amerykański koncern Moderna.

Szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane.

Według najnowszych badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 proc. skuteczności, a przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) substancja Moderny – 94,1 proc. FDA już wcześniej zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko Covid-19 które mają udowodnioną ponad 50 proc. skuteczność.

Pfizer deklaruje, że do końca roku mógłby dostarczyć dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 mln Amerykanów, Moderna – dla 10 mln mieszkańców USA.

Źródło: PAP BIZNES