Szczepienia na COVID-19, Dworczyk: w I kw. 2021 r. możemy liczyć na 5,8 mln dawek, by zaszczepić 2,9 mln osób

Szczepienia na COVID-19, Dworczyk: w I kw. 2021 r. możemy liczyć na 5,8 mln dawek, by zaszczepić 2,9 mln osób
Minister Michał Dworczyk Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do końca I kwartału Polska może liczyć na dostawę 5,8 mln szczepionek przeciw Sars-CoV-2 od trzech firm: Pfizer-BioNtech, a także Moderna i CureVac (jeżeli zostaną zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków). Powinno to pozwolić na zaszczepienie ok. 2,9 mln osób, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

Dotychczas do Polski trafiło 670 tys. dawek szczepionki firm Pfizer-BioNtech. Zaszczepiono ponad 50,3 tys. osób (wg danych na wieczór 3 stycznia).

Wszystko wskazuje na to, że do końca I kw. możemy liczyć na dostawy szczepionek trzech producentów: Pfizer – 4,6 mln, Moderna 800 tys. dawek i CureVac, o ile zostanie zarejestrowany – 400 tys. dawek.

„To nam daje łącznie około 5,8 mln dawek, a przypomnijmy, że każdy pacjent musi przyjąć dwie dawki, czyli to może być około 2,9 mln osób, które mogą być do końca I kw. zaszczepione” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: W 2021 roku szansa na mocne ożywienie gospodarcze? Szczepionkowy wyścig z czasem trwa >>>

Podkreślił, że chodzi o osoby z grupy 0 (lekarze, pracownicy ochrony zdrowia) liczącej ok. 1 mln osób oraz grupy 1 (m.in. seniorzy) liczącej ok. 10 mln. Według szacunków rządu, w grupie 0 powinno zaszczepić się ok. 700 tys. osób (dotychczas zgłosiło się ok. 500 tys., nabór zgłoszeń trwa do 14 stycznia). Oznacza to, że po zaszczepieniu kadr medycznych w I kw. pozostałoby ok. 2,2 mln szczepionek dla osób z grupy 1.

Rząd przygotowuje system dystrybucji szczepionek

Dworczyk powiedział, że konieczne będzie stworzenie takiego modelu, aby szczepionki trafiły na cały region kraju, do seniorów, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Rząd przygotowuje określony system dystrybucji szczepionek, żeby uwzględniał osoby najbardziej potrzebujące z I grupy.

„Mamy nadzieję, ze dynamika dostaw szczepionek będzie wzrastała” – zaznaczył.

Czytaj także: Polska gospodarka 2021: zależy od sukcesu programu szczepień na COVID-19 i przestrzegania praworządności >>>

Poinformował, że powstało 7517 zespołów szczepiennych. Szczepienia mają być prowadzone w 6 027 punktach. Będą one odbywać się w 96,26% gmin, obejmujących 98,56% populacji. Zespoły szczepienne są w stanie zaszczepić 3,5-4 mln osób w skali miesiąca.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku – ponad 1,52 mln.

Niedzielski: w ferie dzieci będą mogły przebywać na dworze bez rodziców

W czasie ferii dzieci będą mogły przebywać również w godzinach 8:00-16:00 na świeżym powietrzu bez konieczności opieki ze strony osób starszych, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Chcieliśmy zaproponować, to jest też związane z licznymi wnioskami […] pewne złagodzenie obostrzenia, to będzie przygotowane w dzisiejszym rozporządzeniu Rady Ministrów. Otóż chcieliśmy tutaj dopuścić możliwość dla dzieci przebywania na wolnym powietrzu bez konieczności opieki osób starszych w godzinach 8:00-16:00” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że dotyczy to ferii, które w całym kraju rozpoczęły się dzisiaj, a mają potrwać do 17 stycznia.

Czytaj także: COVID-19: pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika, który odmówi szczepienia?

Ze względu na pandemię koronawirusa i przejście na naukę zdalną, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Co do zasady, od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00-16:00 mogły poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym, lub osobą dorosłą.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, do 29 listopada 2020 r. nauka odbywa się w trybie zdalnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego uczą się w tym trybie od 26 października, natomiast uczniowie klas I-III od 9 listopada.

Źródło: ISBnews