Szansa dla złotego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.02.353x400To był przewrotny tydzień na rynkach walutowych. Z jednej strony frank szwajcarski był mocno zależny od rozwoju sytuacji w obrębie Iraku, Ukrainy oraz Izraela.

Sytuacja spowodowała wzmożony przepływ walut safe haven, z naciskiem na zyski dla franka szwajcarskiego. Z drugiej strony poprawę nastrojów na rynku zawdzięczamy odczytom badania koniunktury w Chinach, gdzie sektor wytwórczy zanotował 6-miesięczne maksima. Uwaga rynków była także skoncentrowana na amerykańskich danych ekonomicznych, które mocno kontrastowały z poziomem reprezentowanym przez Europejski Bank Centralny. Euro rozpoczęło tydzień ze wzmożonymi siłami, aby pod koniec tygodnia na fali gołębich komentarzy EBC, oddać część  zysków. Funt pozostawił w tyle większość głównych walut, dotykając 6-letnich maksimów w stosunku do dolara oraz 21-miesięcznych względem euro. Zyski sterlinga przyszły na fali silnych danych ekonomicznych, które zdecydowanie przewyższyły oczekiwania inwestorów.

Polski złoty prężnie szedł ku wyższym niż ostatnio poziomom w stosunku do dolara, jednocześnie oddając nieco ze swoich zysków względem euro. Zyski dla złotego przyszły pomimo niepomyślnych wiatrów geopolitycznych. Zawieszenie broni na Ukrainie zostało tylko chwilowo odwołane, ale nie zachwiało to kursem złotego. Dodatkowo dane ekonomiczne nie były pomyślne, a sami decydenci NBP brzmieli bardziej gołębio niż ostatnio miało to miejsce. Badanie koniunktury wypadło słabo czwarty miesiąc z rzędu, notując najniższe poziomy od czerwca ubiegłego roku. Słabsze prognozy wzrostu wspierały ostatnie komentarze RPP, która napomniała, że ryzyko deflacji powraca i Rada pozostaje otwarta na dalsze obniżki, ale nie wcześniej niż na jesieni.

Ze względu na brak danych gospodarczych w tym tygodniu, oczekujemy, że polski złoty będzie pozostawał pod wpływem czynników zewnętrznych. Ostatnie chińskie dane ekonomiczne dobrze wróżą dla globalnej perspektywy wzrostu i jeśli nie zobaczymy dalszej eskalacji napięć geopolitycznych, to istnieje szansa, aby złoty popędził ku nowym, świeżym zyskom.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska