System Ochrony Instytucjonalnej w Niemczech: Nawigacja i drajwery

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.03.foto.014.250x184O normach kapitałowych Bazylei III i Systemie Ochrony Instytucjonalnej IPS rozmawiano na posiedzeniu sekcji spółdzielczej Związku Banków Polskich.

JÓZEF MYRCZEK, prezes Banku Spółdzielczego w Katowicach, uważa, że jest możliwe wniesienie do pakietu dyrektyw CRD IV/CRR okresów przejściowych oraz zasady zaliczania udziałów do kapitału Tier 1, lecz prawdopodobieństwo przyznania odrębnych praw dla zrzeszeń wydaje się znikome. – Z moich rozmów w Europejskim Stowarzyszeniu Banków Spółdzielczych – EACB wynika, że pojawiła się wręcz presja na wdrożenie bardziej restrykcyjnych regulacji niż zapisane w rozporządzeniu CRR.

Model IPS obowiązujący w zachodnich grupach spółdzielczych jest traktowany przez nadzór europejski jako odstępstwo od standardów, po to, aby zrzeszenia mogły funkcjonować stabilnie. Nawet największy bank spółdzielczy nie sprosta wymogom kapitałowym bez powiązań z grupą. Musimy usiąść w grupach do konkretnych rozmów na temat IPS, by utrzymać tożsamość i korzyści biznesowe. Poszukiwanie systemów alternatywnych jest nieracjonalne, tak jak zawracanie kijem Wisły.

Niech gra orkiestra

TERESA KUDLICKA, prezes Banku Spółdzielczego w Płońsku, przewodnicząca sekcji spółdzielczej ZBP zwraca uwagę na problem konkurencji wewnątrz sektora. – Jeżeli ustalimy w IPS wspólne produkty i ceny, a będziemy je sobie wzajemnie poręczać, to zasadne jest pytanie: dlaczego mam gwarantować płynność koledze, który w małej gminie otwiera placówkę obok mojej? Wiadomo, że uruchamiane są kolejne oddziały BS-ów w tych samych gminach, w których już działa zrzeszenie. Zastanówmy się, jak to wszystko zgrać w IPS, żebyśmy mogli sobie ufać, gwarantować płynność i kapitały, a dzięki temu zwiększać udziały w rynku.

CEZARY MACIEJEWSKI, prezes Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego we Włocławku, sprzeciwia się opinii, że zarządzanie IPS musi być na poziomie banku zrzeszającego. – Negocjacje w zrzeszeniach pozwolą na wybranie najlepszego dla spółdzielców modelu. Być może odpowiednią konstrukcją będzie niezależny organ zarządzający, na wzór tego, który funkcjonuje w DZ Banku. Powinien istnieć wybór i trzeba to wszystko policzyć. System IPS może udowodnić, że pozostawanie dużych banków poza grupą byłoby nieopłacalne. Płynność zawsze kosztuje i trzeba poznać też warunki brzegowe dla samodzielnie działającego banku.

Skąd bierze się niechęć BS-ów do udziału w IPS? – Przede wszystkim z ryzyka, jakie przez ostatnie dwa lata generowały banki zrzeszające, niestety za naszym przyzwoleniem na zaangażowania inwestycyjne. To, że nie wszyscy chcą być w systemie jest też kwestią cen. Nie może być tak, żeby usługi w ramach zrzeszenia były droższe niż na rynku. Jeżeli opłaty wewnętrzne będą akceptowane, a dochody powrócą do nas, nikt nawet nie pomyśli ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI