Sygnały: październik 2012

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.10.2012.foto.038.250xBANK CZY SKARPETA

Małe i średnie firmy chcą inwestować, posiłkując się głównie środkami własnymi - wynika z cyklicznej ankiety Ministerstwa Gospodarki. Głównym źródłem finansowania nakładów inwestycyjnych były najczęściej środki własne (71 proc. firm). 14 proc. ankietowanych przedsiębiorców inwestowało z pomocą kredytu, podobna ich liczba wskazała na leasing.

SPRZEDAWCY MARZEŃ

Reklamy lokat o wysokim oprocentowaniu to często tylko haczyk – ostrzega Open Finance. Skuszeni stawką kilkunastu procent często dopiero po podpisaniu umowy dowiadujemy się, że oferowany procent to zysk roczny, a lokata obowiązuje np. tylko przez 3 miesiące i rzeczywisty zysk wynosi 3 proc. Niektóre banki oferują wyjątkowo dobrą lokatę, ale pod warunkiem, że oprócz tego kilkadziesiąt tysięcy złotych włożymy w bardzo ryzykowny fundusz, wykupimy konto czy inaczej zwiążemy się z bankiem.

EKO EMERYTURA

KNF rekomenduje wprowadzenie emerytalnych kont oszczędnościowych – EKO, których zaletą byłyby ulgi podatkowe. EKO miałoby być tworzone w dwóch wariantach: 2×50 i 3×50, w pierwszym oszczędzający wpłacałby miesięcznie 50 zł w ramach składki podstawowej i 50 zł składki, którą można odliczyć od dochodu. W drugim wariancie dodatkowe 50 zł wnosiłby pracodawca, w zamian mógłby zaliczyć wpłatę do kosztów przychodu i nie uwzględnić jej w podstawie wymiaru składek na ZUS. Policzono, że przy oszczędzaniu 150 zł miesięcznie przez 40 lat i waloryzacji 4 proc. EKO dałoby 548 tys. zł, co dla osoby o średnich zarobkach oznaczałoby wzrost emerytury o 34,4 proc.

LEASING KONSUMENCKI

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI