Sygnały: maj 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.05.foto.044.b.250xKONTO LOKACYJNE

Na rynku już bez większego trudu można znaleźć banki, które płacą co najmniej 3 proc. w skali roku na kontach oszczędnościowych. Open Finance uważa, że oferty te mogą z powodzeniem zastąpić krótkoterminowe lokaty, na przykład jednomiesięczne, które oprocentowane są średnio na 1,83 proc. w skali roku, czy trzymiesięczne ze średnią stawką na poziomie 2,44 proc. Eksperci radzą jednak, aby podchodzić z rozwagą do wysoko oprocentowanych rachunków oszczędnościowych, ponieważ zwykle są to oferty promocyjne, które trwają co najwyżej kilka miesięcy i dodatkowo wymagają założenia konta osobistego, często płatnego. Najwyżej oprocentowany rachunek osobisty dla przykładowego salda w wysokości 5 tys. zł oferuje Raiffeisen Polbank, który płaci 4 proc. w skali roku. Dla salda powyżej 20 tys. zł oprocentowanie spada do 1,5 proc. w skali roku. Dwukrotnie wyższy limit ustalono w BGŻOptima, gdzie klienci wpłacający nowe środki mogą liczyć na 3,5 proc. dla kwot do 40 tys. zł.

OBLIGACJE JAKO ALTERNATYWA

Emisje i handel papierami dłużnymi to ogromna część rynku finansowego, a obligacje korporacyjne stanowią w nim pokaźny udział. W Polsce ich rynek dopiero raczkuje, więc potencjał rozwoju jest bardzo duży. Świadczy o tym dynamika jego wzrostu, sięgająca 30 proc. rocznie – ocenia firma doradcza Gerda Broker. Wartość emisji obligacji w takich państwach, jak USA czy Niemcy przekracza połowę PKB. U nas stanowi zaledwie kilka procent. Na rynku Catalyst, notowane są obligacje ponad 180 emitentów, a w obrocie znajduje się 470 serii papierów emitowanych przez firmy, banki i gminy. To dowodzi, że dla poszukujących kapitału rynek papierów dłużnych jest konkurencyjny w porównaniu z kredytem bankowym, także pod względem kosztów, jak i procedur. Lokowanie środków w papiery dłużne charakteryzuje się mniejszym ryzykiem w porównaniu do rynku akcji. Daje jednocześnie możliwość osiągania zysków znacznie przewyższających oprocentowanie lokat bankowych. Ma również w porównaniu z nimi wiele zalet, choćby w postaci możliwości sprzedaży obligacji w dowolnym momencie i uwolnienia środków, bez utraty odsetek.

Obecnie średnie oprocentowanie rocznej lokaty wynosi około 2,6 proc. Trzeba zadać sobie trochę trudu, by znaleźć bank oferujący ponad 3 proc. odsetek w skali rocznej. Jak ustaliła Gerda Broker, najwyższe oprocentowanie nie przekracza 3,5-3,75 proc. Obligacje Skarbu Państwa dają od 2,6 do 4 proc. odsetek rocznie. Reklamowana niedawno i ciesząca się sporym powodzeniem wśród oszczędzających obligacja o nazwie Lutowa 7-ka dawała 2,62 proc. odsetek w skali rocznej. Tymczasem najniżej oprocentowane obligacje dużych firm, takich jak wspomniane PKN, PGE i PGNiG, przynoszą 3,42-4,34 proc. odsetek w skali roku. Z łatwością można znaleźć papiery dłużne, przynoszące 6-8 proc., a inwestorzy akceptujący nieco większe ryzyko mogą pokusić się o zyski rzędu 9-12 proc. Średnie oprocentowanie notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych wynosi około 7 proc.

BIK: RAPORTY NIE KŁAMIĄ

W I kwartale br. nastąpiło ożywienie na rynku kredytów konsumpcyjnych; liczba raportów kredytowych pobranych przez banki wzrosła o 10 proc. r./r., natomiast raportów monitorujących aż o 40 proc. – podało Biuro Informacji Kredytowej. W I kwartale br. banki zapytały BIK o klientów ponad 7,8 mln razy, o ponad 392 tys. więcej niż przed rokiem odnotowano zapytań o historie kredytowe osób prywatnych. Jeszcze bardziej, bo aż o 961 tys. wzrosła liczba tzw. raportów monitorujących.

Zdaniem dr. Andrzeja Topińskiego, głównego ekonomisty BIK, pierwsze oznaki wzrostu koniunktury na rynku widoczne są także w statystykach umów kredytowych. Co ciekawe, wiele osób, które ubiegają się o kredyt (bank wysłał do BIK zapytanie na ich temat), w ciągu dwóch tygodni po złożeniu wniosku składają kolejny. Około 20 proc. zapytań to powtórne wnioski kredytowe. – Może to oznaczać, że albo pierwszy bank odmówił udzielenia kredytu, więc osoby te próbują uzyskać kredyt w kolejnym, albo klienci szukają korzystniejszej oferty rynkowej – ocenia dr Topiński. Dane wskazują, że banki i SKOK-i w styczniu i lutym br. udzieliły największej liczby kredytów konsumpcyjnych od 2010 r.

LOKATY BEZ PROMOCJI

Rentowność lokat będzie spadać co najmniej do końca trzeciego kwartału – prognozuje Open Finance. Zakładane w marcu ub.r. 12-miesięczne lokaty po uwzględnieniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych oraz wzrostu cen (0,7 proc. r./r.) zwiększyły realną wartość oszczędności średnio o 2,48 proc. Dla porównania, miesiąc wcześniej było to 2,7 proc., zaś przed rokiem 2,89 proc. Najwyższy realny zysk z 12-miesięcznych depozytów zakładanych w marcu ubiegłego roku zanotowali klienci FM Banku, który przed rokiem oferował na lokacie 5,1 proc. brutto w skali roku. Po uwzględnieniu podatku oraz inflacji faktyczna rentowność depozytu wyniosła 3,41 proc.

Jeśli za podstawę wyliczeń przyjąć projekcję inflacji NBP, przeciętna rzeczywista rentowność zakładanych w kwietniu rocznych lokat ze stałym oprocentowaniem, po uwzględnieniu podatku i wskaźnika wzrostu cen, może wynieść na zakończenie ok. 0,55 proc. Powyżej 1 proc. realnie udałoby się zarobić wyłącznie w kilku bankach, które płacą dziś ponad 3,2 proc. brutto w skali roku. Realną stratą mogłyby się natomiast zakończyć depozyty ze stawką poniżej 1,98 proc.

HIPOTEKI: PROGI DOCHODOWE I MARŻE

Przykład trzyosobowej rodziny ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI