Sukcesja w spółkach handlowych: zmiana przepisów od 2020 roku

Sukcesja w spółkach handlowych: zmiana przepisów od 2020 roku
Fot. stock.adobe.com/ijeab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało kolejne zmiany ułatwiające m.in. przeprowadzenie sukcesji w spółkach handlowych w ramach Pakietu Przyjazne Prawo, które w najbliższym czasie będą rozpatrywane na Komitecie Stałym Rady Ministrów, poinformował wiceminister Marek Niedużak.

.@MPiT_GOV_PL przygotowało kolejne zmiany ułatwiające m.in. przeprowadzenie sukcesji w spółkach handlowych w ramach Pakietu #PrzyjaznePrawo #sukcesja

„Nie chcemy, aby obecna ustawa dotycząca sukcesji, w tym wypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, była jedyna. Myślimy także o ułatwieniu sukcesji w spółkach handlowych. Przewiduje to część rozwiązań składających się na Pakiet Przyjazne Prawo, które jest już po konsultacjach” – powiedział Niedużak podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że jeżeli jesienią pakiet ten zostanie przyjęty przez parlament, to po określonym „vacatio legis”, mógłby on zacząć obowiązywać prawdopodobnie od początku 2020 r.

Czytaj także: Sukcesja w firmie: na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć spadkobiercy >>>

Możliwość powołania fundacji rodzinnej

„Drugi temat, o którym myślimy, a było to zgłaszane wielokrotnie prze środowisko, to możliwość powołania fundacji rodzinnej. Jest propozycja zaproponowana przez Konfederację Lewiatan i jest ona bardzo interesująca, bo przedstawia pewien mechanizm akumulacji kapitału. Jednak szanse, że znajdzie się on za chwilę w wykazie prac legislacyjnych rządu są raczej niewielkie” – dodał wiceminister.

W jego opinii, problem dotyczący fundacji rodzinnych powinna rozwiązywać osobna ustawa.

Pakiet Przyjazne Prawo

Jak wyjaśniają przedstawiciele resortu, zmiany zaproponowane w ramach Pakietu Przyjazne Prawo skupiają się przede wszystkim na trzech nowych obszarach problemów:

– Wykonywanie praw w spółkach handlowych przez spadkobierców przed uregulowaniem spraw spadkowych (ułatwienie wyznaczenia wspólnego przedstawiciela, w krótkim czasie po śmierci wspólnika),

– Korzystanie z majątku zmarłego małżonka przedsiębiorcy do prowadzenia działalności gospodarczej (wprowadzenie nowej instytucji: zarządcy tymczasowego spadkiem po małżonku) oraz rozliczenie zachowku, gdy spadek obejmuje przedsiębiorstwo (obniżenie, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty zachowku),

– Przenoszenie decyzji administracyjnych na następcę prawnego przedsiębiorcy – osoby fizycznej w przypadku sukcesji dokonywanej za życia (procedura przenoszenia decyzji i promesy decyzji związanej z przedsiębiorstwem wzorowana na procedurze przenoszenia decyzji wydanych na zmarłego przedsiębiorcę).

Ustawa dotycząca sukcesji firm jednoosobowych weszła w życie 25 listopada 2018 r. Według danych resortu, aktywnych jest 2 mln przedsiębiorstw jednoosobowych, z czego 228 tys. przedsiębiorców ukończyło 65 lat. W 2016 r., gdy resort zaczynał pracę nad ustawą, co miesiąc średnio umierało 100 przedsiębiorców, teraz 800, a przez ostatnie pół roku zmarło 5 tys. przedsiębiorców.

„Po pół roku obowiązywania ustawy mamy 7 tys. wpisanych zarządców sukcesyjnych, z czego w 365 przypadkach sprawowany jest zarząd sukcesyjny” – poinformował Niedużak.

Czytaj także: Rewolucja w przepisach dotyczących zachowku?

Źródło: ISBnews