Strefa VIP: Biblioteka Bankowca

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2016.06.foto.170.c.267xGarri Kasparow

Nadchodzi zima. Dlaczego trzeba powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata.

Wydawnictwo Insignis,
Kraków 2016.
ISBN 978-83-65315-23-6,
str. 387.

Putin demiurg nowej wojny?

Garri Kasparow to nie tylko legenda światowych szachów. Dziś to przede wszystkim konsekwentny bojownik o demokratyzację Federacji Rosyjskiej. Dla nas Polaków jest przykładem, że wielu Rosjan godnych pamięci XIX-wiecznych dekabrystów, wciąż gorąco chce przywrócenia przez Moskwę zasad liberalnej demokracji. Książka Kasparowa to także okrutna dla Zachodu wiwisekcja jego cynizmu, naiwności i wiary, że po upadku żelaznej kurtyny Rosja na lata pogodzi się ze swoją przegraną w zimnej wojnie i potulnie zaakceptuje warunki pax americana.

Szachowy arcymistrz z godną podziwu precyzją pokazuje, jak Putin krok po kroku modeluje społeczne oczekiwania swoich obywateli tylko po to, aby grupa kilku osób z jego otoczenia mogła bez kontroli grabić wszelkie bogactwa tego gigantycznego kraju. Nowy car wykorzystuje do tego lęki i kompleksy Rosjan, co gorsza, narzucając w globalnej rozgrywce z Zachodem własne reguły i zasady tego pojedynku. Kasparow nie kryje, że jego zdaniem tylko stanowcza postawa NATO i UE doprowadzi z czasem do bankructwa awanturniczą politykę Putina. Alternatywą jest przejście z wojny hybrydowej Moskwy z Polską, Niemcami, Estonią, Łotwą i Litwą w pełny konflikt militarny, który jest coraz bardziej realnym zagrożeniem. (SBW)

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI