Strajk pracowników Banku Nowego BFG (d. Podkarpacki Bank Spółdzielczy) nie został odwołany

Strajk pracowników Banku Nowego BFG (d. Podkarpacki Bank Spółdzielczy) nie został odwołany
Źródło: Bank Nowy BFG SA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie udało się uzgodnić warunków płacowych (odprawy i podwyżki) związkom zawodowym reprezentującym pracowników banku z zarządem Banku Nowego BFG. Dlatego we wtorek 20 lipca o godzinie 13 rozpoczął się dwugodzinny strajk.

Dwie godziny trwał strajk pracowników Banku Nowego BFG (d. Podkarpacki Bank Spółdzielczy)

Na stronie banku informowano, że ze względów technicznych przelewy SORBNET dziś (20.07.2021 r.) będą obsługiwane tylko do godziny 12:50 oraz mogą wystąpić utrudnienia w kontakcie z infolinią Banku.

Strona związkowa informowała, że wczoraj przez 10 godzin trwały negocjacje, a dziś liczono na podpisanie porozumienia. Tak się nie stało i strajk nie został odwołany.

BFG naprawia Podkarpacki Bank Spółdzielczy

Pod koniec 2016 r. zarząd Podkarpackiego Banku Spółdzielczego przyjął nowy Program Postępowania Naprawczego. Jednak nie wszystkie informacje o sytuacji finansowej, podawane w sprawozdaniach banku, budziły zaufanie.

Jak informował wtedy „Parkiet”, w raporcie rocznym za 2015 r. informowano o 30 mln zysku netto, jednak po dokładniejszym badaniu sprawozdania (przeprowadzonym na wniosek KNF) zakwestionowano przeniesienie do spółki zależnej znaku towarowego za 47,5 mln zł i dalsze korzystanie z niego już na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Ostatecznie 17 stycznia 2020 r. BFG ocenił sytuację banku jako złą i rozpoczął jego przymusową restrukturyzację.

Od 21 stycznia 2020 r. Sanocki PBS działa jako Bank Nowy BFG S.A. W grudniu 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił też skargę Rady Nadzorczej banku PBS dotyczącą przymusowej restrukturyzacji.

Kiedyś wyróżniający się bank, a teraz…

Warto przypomnieć, że PBS był jednym z przodujących banków jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii. W marcu 2011 r. informowano, że jako pierwszy w Europie wyposaży swoją sieć bankomatów w urządzenia biometryczne.

Wykorzystano rozwiązanie oferowane przez firmę Hitachi. W tym czasie PBS był drugim w Polsce bankiem spółdzielczym pod względem kapitałów własnych i miał najwięcej placówek oraz zatrudniał ok. 600 pracowników.

Jak informuje portal „esanok.pl” powołując się na słowa przewodniczącego związku zawodowego OPZZ Konfederacji Pracy w Banku Nowym BFG S.A., pracownicy mają dość niepoważnego traktowania przez pracodawcę.

Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową i stale dodaje się im nowe obowiązki, z czym wiąże się większa odpowiedzialność.

Oświadczenie Banku Nowego BFG S.A.

„Byliśmy i jesteśmy otwarci na rozmowy, jednak postulaty strony pracowniczej muszą być realistyczne i uwzględniające sytuację finansową banku, a także jego specyficzny charakter instytucji pomostowej, na którą nałożone są ograniczenia w prowadzeniu działalności bankowej.” – czytamy w oświadczeniu Banku Nowego BFG S.A. W oświadczeniu napisano dalej:

„Zgodziliśmy się na zaproponowanego przez związki zawodowe mediatora. Proces mediacji rozpoczął się w poniedziałek i trudno oczekiwać jego finalizacji po jednym dniu rozmów. Rozpoczęły się prace nad projektem porozumienia, którego zapisy Bank będzie musiał jeszcze przeanalizować w wymiarze finansowym oraz przeprowadzić proces zgód korporacyjnych. „

„Strajk drugiego dnia mediacji, zaraz po rozpoczęciu prac nad projektem porozumienia, jest w ocenie Banku nieodpowiedzialną eskalacją. Należy podkreślić, że protest nie wpływa na bezpieczeństwo środków Klientów Banku czy też na realizacje zleconych operacji” – napisano w końcowym fragmencie oświadczenia.

Źródło: aleBank.pl