Stopy procentowe w USA znowu wzrosły

Stopy procentowe w USA znowu wzrosły
Fot. stock.adobe.com / andy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 25 pb. do przedziału 4,75-5,00 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. Prezes FED zapewnia, że system bankowy w USA jest odporny na ostatnie wydarzenia związane z upadkiem banku SVB.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 475 pb.

Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

„Komitet przewiduje, że odpowiednie może być dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej w celu osiągnięcia na tyle restrykcyjnego dla gospodarki nastawienia polityki pieniężnej, aby z czasem przywrócić inflację do poziomu 2 proc. Przy określaniu zakresu przyszłych podwyżek w przedziale docelowym Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, oraz zmiany gospodarcze i finansowe” – napisano w komunikacie po posiedzeniu.

System bankowy w USA zdrowy i odporny

Fed podał, że system bankowy w USA jest odporny, ale ostatnie wydarzenia mogą mieć wpływ na wzrost PKB.

„Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Niedawne wydarzenia prawdopodobnie spowodują zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz odbiją się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. Zakres tych skutków jest niepewny. Komitet pozostaje bardzo wyczulony na ryzyka inflacyjne” – napisano w komunikacie.

Prezes Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA powiedział, że z pewnością będą niezależne dochodzenia ws. upadku banku SVB.

„Jest 100 proc. pewności, że będą niezależne dochodzenia i śledztwa zewnętrzne. (…) kiedy bank upada, są dochodzenia” – powiedział Powell.

„Z naszej strony robimy przegląd nadzoru i regulacji. Interesuje mnie tylko to, abyśmy ustalili, co poszło nie tak. Następnie dokonamy oceny, jakie zasady należy wprowadzić, aby sytuacja się nie powtórzyła. Następnie wprowadzimy te zasady. Nasz raport będzie dokładny i przejrzysty. Jasne jest, że musimy wzmocnić nadzór i regulacje. I zakładam, że z raportu wynikną zalecenia. I planuję wspierać ich realizację” – dodał.

„W ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawiły się poważne trudności w niewielkiej liczbie banków. Historia pokazuje, że pojedyncze problemy bankowe, jeśli nie zostaną rozwiązane, mogą podważyć zaufanie do zdrowych banków i zagrozić zdolności całego systemu bankowego do odgrywania istotnej roli w zakresie wspierania oszczędności i potrzeb kredytowych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W odpowiedzi na te wydarzenia Rezerwa Federalna we współpracy z Departamentem Skarbu i FDIC podjęła zdecydowane działania mające na celu przedstawienie gospodarki USA i wzmocnienie zaufania społecznego do naszego systemu bankowego” – powiedział prezes Fedu.

Czytaj także: Janet Yellen: władze USA będą interweniować w razie potrzeby, aby chronić mniejsze banki>>>

Prognozy FED

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych według członków Rezerwy.

W marcu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,1 proc. na koniec 2023 r., 4,3 proc. na koniec 2024 r. i 3,1 proc. na koniec 2025 r. W grudniu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 5,1 proc. na koniec 2023 r., 4,1 proc. na koniec 2024 r. i 3,1 proc. na koniec 2025 r.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 2-3 maja.

Czytaj także: Przewodniczący Rady ds. Nadzoru EBC Andrea Enria o ryzyku dla banków europejskich>>>

Źródło: PAP BIZNES