Stopy procentowe nie wzrosną do końca kadencji RPP? Prognoza zysku banków na 2020 rok w dół

Stopy procentowe nie wzrosną do końca kadencji RPP? Prognoza zysku banków na 2020 rok w dół
Fot. stock.adobe.com/alswart
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prognozowany przez makroekonomistów mBanku brak podwyżek stóp procentowych do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) skłonił analityków Domu Maklerskiego mBanku do rewizji prognoz na 2020 rok dla sektora bankowego. W wyniku rewizji prognozy zysku netto na 2020 rok zostały obniżone średnio o 4%, zaś wyniku odsetkowego o 3%, podali analitycy.

Prognozy zysku netto sektora bankowego na 2020 rok zostały obniżone średnio o 4%, zaś wyniku odsetkowego o 3% @mDomMaklerski #mBank #banki #RPP #StopyProcentowe

„RPP zasygnalizowała możliwość braku zmian stóp procentowych do końca kadencji. Jest to naszym zdaniem realistyczny scenariusz. Z naszych prognoz „zdjęliśmy” 3 podwyżki stóp procentowych w 2020 roku, co poskutkowało obniżeniem wyniku netto o 4% (0,6 mld zł). Niemniej jednak należy pamiętać, że wynik odsetkowy w 2020 roku nadal wspierany będzie przez sprzedaż kredytów, która bez podwyżek stóp może utrzymać się na wysokim poziomie. Uważamy, że znacznie większym zagrożeniem dla prognoz w najbliższych dwóch latach jest ustawa CHF, która powinna kosztować sektor w pierwszym pełnym roku około 2 mld zł” – czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślili, że z ich szacunków brak podwyżek nie oznacza katastrofy dla wyników sektora, a konsensus na 2020 rok jest nadal w zasięgu banków.

Czytaj także: Stopy procentowe zostają na rekordowo niskim poziomie. Jest decyzja RPP >>>

Rekordowe wyniki za IV kwartał 2018 roku

„Uważamy, że rynek nadal w pełni nie docenia znaczącego potencjału, jaki tkwi w sprzedaży kredytów, które także w znaczący sposób zamortyzowały spadek konsensusu w 2018 roku. Uważamy także, że ważnym elementem dla pozytywnego sentymentu do sektora będą rekordowe wyniki za 4Q’18. Mocne linie przychodowe jak i koszty ryzyka utrzymane w ryzach powinny być świetnym prognostykiem na rok 2019” – czytamy dalej.

Ustawa związana z kredytami frankowymi wraca na wokandę

Ustawa związana z kredytami frankowymi znowu powróciła na wokandę i miesiącach prac opuściła podkomisję sejmową. Przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański wyraził opinię, że ustawa powinna zostać uchwalona do końca marca i wprowadzona w życie 1 lipca, przypomnieli analitycy.

„Oznacza to, że w skrajnym przypadku (obciążenie 0,5% kwartalnie) ustawa będzie kosztować sektor około 1 mld zł w 2019 roku i 2 mld zł w 2020. Uważamy, że wprowadzenie ustawy nadal jest nieprzesądzone i zależeć może od sondaży wyborczych” – napisano także w raporcie.

Źródło: ISBnews