Stopy procentowe na Węgrzech powyżej 10 proc. po raz pierwszy od 2008 roku; na razie to koniec podwyżek

Stopy procentowe na Węgrzech powyżej 10 proc. po raz pierwszy od 2008 roku; na razie to koniec podwyżek
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 125 pb do 13,00 proc. Było to siedemnaste z kolei posiedzenie MNB, na którym podniesiono stopę procentową.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się podniesienia stopy o 100 pb do 12,75 proc. Stopy procentowe na Węgrzech znalazły się powyżej 10 proc. po raz pierwszy od 2008 r., czyli czasu światowego kryzysu finansowego.

17. z rzędu posiedzenie, na którym podwyższono stopy procentowe

Bank centralny podniósł benchmarkową stopę łącznie o 1.275 pb w tym cyklu podwyżek.

CPI na Węgrzech w sierpniu wyniósł 15,6 proc. rdr, najwyżej od ponad 20 lat.

Bank centralny podał w komunikacie, że kończy cykl zacieśniania polityki monetarnej. To było siedemnaste z rzędu posiedzenie, na którym podwyższono stopy proc. Bank centralny podniósł benchmarkową stopę łącznie o 1.275 pb w tym cyklu podwyżek.

„W ocenie Rady Polityki Pieniężnej, przy obecnym poziomie stopy bazowej, warunki dotyczące stóp procentowych stały się wystarczająco restrykcyjne, co zapewni osiągnięcie celu inflacyjnego. Rada podjęła decyzję o zatrzymaniu cyklu podwyżek stóp bazowych, po kroku we wrześniu. Surowe warunki monetarne będą utrzymywane przez dłuższy czas, co zapewni zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i trwałe osiągnięcie celu inflacyjnego. W przyszłości w centrum uwagi MNB będzie zacieśnienie płynności i dalsze wzmacnianie transmisji polityki monetarnej, dla których bank centralny może zdecydować się na dodatkowe działania w przyszłości” – podał bank w oświadczeniu po publikacji decyzji.

Najnowsze projekcje makro

Bank podał najnowsze projekcje makro. PKB Węgier ma wzrosnąć o 3,0–4,0 proc. w 2022 r., 0,5–1,5 proc. w 2023 r. i 3,5–4,5 proc. w 2024 r. Według prognoz MNB, CPI może w 2022 r. wynieść 13,5–14,5 proc.

„Oczekuje się dalszego wzrostu inflacji w miesiącach jesiennych, głównie ze względu na czynniki spoza zakresu polityki pieniężnej. (…) Rosnące ryzyko recesji wraz ze spadającymi cenami surowców i energii oraz kosztami transportu wskazuje na umiarkowanie globalnej inflacji od 2023 roku” – napisano.

„Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych powróci do pasma tolerancji banku centralnego w pierwszej połowie 2024 roku” – dodano.

CPI na Węgrzech w sierpniu wyniósł 15,6 proc. rdr, najwyżej od ponad 20 lat.

„Wygląda na to, że bank centralny zdecydował się z hukiem zakończyć cykl zacieśniania” – powiedział Peter Virovacz, ekonomista z ING Groep NV w Budapeszcie.

KE chce zawieszenia wypłaty części funduszy dla Węgier

We wrześniu Komisja Europejska zaproponowała Radzie (państwom UE) uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Oznaczałoby to zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu w związku z korupcją.

Czytaj także: Historyczna decyzja KE; chce zablokować wypłatę 7,5 mld euro funduszy unijnych dla Węgier >>>

Kurs forinta umacnia się o 0,88 proc. wobec euro. Za jedno euro trzeba zapłacić 405,22 forintów.

Źródło: PAP BIZNES